• martina

Čteme dětem

Březen je měsícem knihy, což znamená, že všichni knihomolové mají celý měsíc takový malý svátek. Kýšovi čteme pravidelně už od narození a v rámci března se chci trochu rozepsat o tom, proč je to pro děti (a vlastně i rodiče) tak důležité.Kýšovi jsme začali číst, když se narodil. Prakticky okamžitě. Dělala jsem to částečně i pro sebe - říkala jsem si, že jemu to neublíží a já si alespoň obnovím znalost pohádek. Když mu byl jeden rok, tak jsme za sebou měli Andersenovy pohádky, pár klasických od Erbena a Němcové a lidové pohádky a říkadla všeho druhu. V tu dobu jsem ani netušila, jak dobře dělám.


Podle neurovědeckých výzkumů roste lidský mozek z až 90 % v prvních pěti letech. A proto je klíčové, jaké podněty právě v této době dostává. Dokážete tak ovlivnit nejen kognitivitu (paměť, pozornost, pohotovost, řeč, prostorovou orientaci a podobně), ale také rozvoj emoční stránky. Dalo by se říct, že pravidelné společné čtení může být takový stavební dozor pro mozek.Děti, které si s rodiči pravidelně čtou, mají v okamžiku nástupu do školy (a nadále i do dospělosti) lepší slovní zásobu, jsou kreativnější, šikovnější v matematice a čtení jim dokonce může pomoci při navazování a řešení sociálních kontaktů. Tolik říkají výzkumy (odkazy na ně naleznete dole na stránce).


Je také prokázáno, že svým přístupem budujete dětem pozitivní vazbu na knihy i do budoucnosti. Pokud je totiž dítě svými rodiči motivováno ke čtení od mala, je větší pravděpodobnost, že se ke knihám bude rádo vracet i v dospělosti. Můžete tak dětem vybudovat krásný zvyk na celý život.


Zpět k tomu, co každodenní čtení prokazatelně přineslo nám. Nejkrásnější je pozorovat to, jak Kýša přistupuje ke knihám obecně - když ho něco zajímá, přirozeně hledá odpověď v knížce, sahá po ní automaticky každý večer, když je čas jít do postýlky a i ve chvílích, kdy má chuť si v klidu odpočinout. A je strašně fajn slyšet od něj větu "Mami, vzal jsem si tuhle knížku, pojď si číst."To jsou totiž jedny z nejkrásnějších chvilek. Když jsme zachumlaní v peřinách a na klíně máme knížku a prohlížíme, čteme, vypravujeme. Před nimi si zásadně vypínám telefon a opravdu s chutí se věnuju jen tomu momentu. A bez mučení přiznávám, že když si s mužem vyměníme role a čte on, tak si ráda lehnu a úplně klidně usnu s Kýškou:-). Takže jak vidno - i na nás má čtení dětem vyloženě pozitivní účinky!Studie a jejich případná shrnutí hledejte pod těmito odkazy:

https://ikaros.cz/detske-cteni-aktualni-vyzkumy-detskeho-ctenarstvi

https://www.southsoundreading.org/resources/reading-research/

https://emea.scholastic.com/en/resources/research-and-reports


0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše