• martina

BOJNICE - DOBŘE UTAJENÝ SLOVENSKÝ DĚTSKÝ RÁJ

Bojnice - lázeňské městečko asi 1 km od Prievidzi na středním Slovensku ukrývají jeden z našich obvyklých cílů - a to zoologickou zahradu, údajně nejkrásnější na Slovensku. A protože už známe tu v Košicích i Bratislavě (o nich někdy příště), nezbývá, než se tam juknout!


Ptačí voliéra u vstupu.

A hned nutno dodat - návštěva to tentokráte byla čistě jen pánská, já totiž byla na Slovensku pracovně, takže kluci vyrazili beze mě. A soudě podle množství zpráv, fotek a videí, kterými mě celý den zásobovali, si to bezvadně užili. Ono je to taky někdy potřeba, jen tak to zvládnout po chlapsku. A já jsem si samozřejmě pak ráda poslechla parádní vyprávění!Tip pro rodiče: cestování s dětmi bývá někdy náročné a dálnice ho můžou zkrátit na dobu nezbytně nutnou a celou cestu dost zpříjemnit a udělat tak nějak pro všechny pohodlnější. Slovenské dálnice jsou navíc na velmi dobré úrovni. Připravte se na to, že jsou zpoplatněné! Dálniční známku v elektronické podobě (jiná není) seženete při přejezdu hraničních přechodů nebo na jakékoli hranicím přilehlé čerpací stanici.Jedna z prvních zpráv, která mi dorazila se nesla v duchu: "Už jsme na místě, ale jezdíme tu pořád dokola, protože tady nikde nemají parkoviště!" Takže - skutečně přímo u ZOO parkoviště nenajdete a ať nebloudíte, jako moji kluci, využijte webové stránky ZOO a mrkněte TADY, kde můžete zaparkovat. Luky nakonec nechal auto na Centrálním parkovisku mesta Bojnice a díky tomu viděli ještě mnohem víc, než jenom ZOO, ale o tom později, protože jejich první kroky vedly k bráně zoologické zahrady.


Po zaplacení vstupného už se před nimi rozprostřely mokřady s ptáky. Jedna z obrovských výhod bojnické ZOO - výběhy pro zvířata jsou krásně zasazeny do přírody a jsou prostorné, z toho byl Lukyn úplně unešený! Jako správná manželka a matka jsem kluky vybavila svačinou, která byla právě pro ptáky velkým lákadlem a pro Kýšu velkou zábavou. Jen co mě nabrali v práci tak jsem se dozvěděla, že mu chtěl nějaký pták sníst svačinu, ale nedal se!


Nejoblíbenější část ZOO našeho syna - domácí zvířata.

Občerstvení a pobavení se kluci posunuli okolo medvědů a lvů až k akváriím a teráriím. Kromě nich je hned vedle také motýlárium, to bylo ale bohužel v říjnu zavřené. Z terárií a akvárií mi chodily úžasné fotky a co překvapilo i mě (právě z těch fotek) byla velikost anakond, které v ZOO chovají. Jakmile se však v ZOO děje něco nadstandartního, je to pro Kýšu větší lákadlo, takže zážitek jak hrom ze speciálního vysavače z PET lahve, který viděl v jednom z akvárií.Tip pro rodiče: u slovenských ZOO je tak nějak standard, že mimo sezónu v nich není otevřená žádná restaurace, stánek, ani nic podobného. Pokud jdete navštívit ZOO navíc mimo sezónu a v týdnu, nikoli o víkendu, raději počítejte s tím, že je potřeba si vzít něco k jídlu i pití. Takhle nás prvně "vypekli" v Bratislavě a pak 2x v Košicích.Luky, milovník kávy, je většinou dost skeptický k její kvalitě, takže když může, hledá a vybírá si, kde si dá. Tentokrát moc na výběr nebylo, protože jediný otevřený stánek byla Letná terasa Termal. Kávu tam ale měly dobrou (z presovače) a Kýša si prvně v životě vychutnal horkou čokoládu. Jeho první reakce, která mi utekla (ale i tak dost pobavila) "Hmmmmm, jak tataové!" Rozumějte kakaové, samozřejmě:-). A nezapomněli pořídit pamětní minci!Tip pro rodiče: Národná zoo Bojnice nepřijímá platební karty, takže jeďte vybavení hotovostí, jinak nic moc nepořídíte.Dominantou pavilonu s terárii jsou obří škrtiči.

Následovala procházka největší částí ZOO - kolem výběhů kopytníků, kočkovitých šelem, vlků, prasat, slonů a dalších zvířat. Procházka to prý byla trochu náročnější, protože Kýša vyčerpal svou energii v dětské ZOO, a tak ho část kopcovité stezky nesl tatínek na ramenou:-). Vyžití pro děti je v ZOO poměrně hodně - různá dětská hřiště s prolézačkami a také s elektrickými hračkami - autíčky, vláčky a podobně. Elektrické hračky teda nebyly v provozu, ale Kýša si bohatě vystačil s klasickou dřevěnou variantou.


Národná zoo Bojnice (tak zní její oficiální název) je výjimečná ještě z dalšího úhlu pohledu. A ten jsem paradoxně mohla obdivovat i já! Skýtá krásné výhlídky na Bojnický zámek (asi největší turistický tahák, a oprávněně!) a také na jakousi variaci na stezku v oblacích, které si kluci všimli při svém zoologickém putování. Trochu škoda je, že kdyby si nevšimli, tak by jí vůbec nenavštívili, protože by o ní nevěděli.


Cestování po Slovensku mimo sezónu má jednu neskutečnou výhodu - nikde není ani noha. O tom jsme se přesvědčili při různých výjezdech už několikrát a ani tentokrát to nebylo jinak. Podle Lukyna přišli pravděpodobně první a za celý den nepotkali téměř nikoho. A to se celkem vyplatí - mít celou ZOO jen pro sebe:-). Celá prohlídka se zastávkami trvala asi 3 hodinky a pak se kluci posunuli dál - k zámku Bojnice.


Návštěva zámku s Kýšou, pokud nemají speciální dětský program, nemá zatím moc smysl a tak ani tentokrát ho nevzal tatínek dovnitř, ale pouze na nádvoří. Jednoznačně největší úspěch mělo dělo a velký pohřební vůz. Těžko říct, jaká k němu byla z tatínkových úst historka, že měl takový úspěch:-). Jsem zastánce toho, že po některých věcech by se zkrátka pátrat nemělo:-).


Na vrcholu "čajky" se projdete nebo poležíte na síti.

Celá cesta od parkoviště do ZOO okolo zámku je lemovaná dřevěnými domečky, které jsou plné prodavačů různých suvenýrů, plyšáků, sladkostí, slovenských dobrot, občerstvení a tak dále. Ač není můj muž žádný fanoušek podobných roztomile se tvářících trhů, zaujalo ho to. Asi polovina byla sice zavřená, ale působilo to prý velmi hezky a cesta k auto alespoň lépe uběhla. Máte-li ovšem dítě, které chce vše kupovat, asi by to chtělo cestu po slepu, takže šátek s sebou:-).

Protože kluci v ZOO viděli v dálce stezku v oblacích a měli ještě dost času, vydali se jí hledat. V té době byl internet ještě dost skoupí na slovo, ale dnes už o ní pár zmínek najdete. Oficiální název nese Čajka v oblakoch a (jak už je zmíněno výše) je to taková stezka v oblacích, stezka v korunách stromů, prostě jak je vám libo. Od ZOO je to autem asi 5 minut a přímo u věže v pohodě a zdarma zaparkujete.Tip pro rodiče: Chcete-li se na stezku podívat tak vězte, že se k ní i po ní můžete úplně v pohodě vydat s kočárkem.Od parkoviště k věži vede stezka lesem, která je aktuálně ve výstavbě a bylo evidentní, že bude plná různých atrakcí pro děti. I bez atrakcí si ale Luky asi 15 minutovou procházku chválil a dokonce zaujala i Kýšu. To se pozná dost snadno - nechce se nosit.


Fotky ze stezky v oblacích mi kluci neposílali - bylo to pro mě takové překvapení, že tam byli, takže jsem si je užívala rovnou i s vyprávěním. Vzhledem k jasnému počasí si užívali nejen nádhernou podzimní procházku, ale taky úžasné výhledy. Protože Čajku v oblakoch otevřeli letos v létě, byli tam kluci dost záhy po openingu a zatím nebylo zprovozněno žádné občerstvení ani nic podobného, což ale pravděpodobně příští rok už platit nebude. Co ale platí teď hned je, že se můžete mrknout na virtuální prohlídku přímo TADY.


Pod rozhlednou nezapomeňte navštívit vesničku s "houbovými" domky. Každý jsme mohli prohlédnout i uvnitř.

Je jasné, že některé děti "jenom procházkou" neuspokojíte, ale i na ně při výstavbě mysleli. Čajka v oblakoch má v sobě zabudovaný provazový tunel, který mohou děti prolézat, tobogán, kterým mohou sjet dolů (v té době nebyl funkční) a nahoře je vybaven sítí místo podlahy, takže máte krásný výhled pod sebe. Pokud jste někdy navštívili Stezku v oblacích na Dolní Moravě, tak je to něco podobného. A pokud ne, můžete si o tom přečíst v článku Dolní Morava - Stezka v oblacích a dětské parky.


U stezky v oblacích najdete (nebo spíš vaše děti najdou:-)) pohádkovou vesničku. Respektive - roztomilé pohádkové domečky, které jsou dětem volně a zdarma přístupné a strašně krásně udělané! Soudě tedy podle fotek. A podle vyprávění - Kýša z nich byl úplně nadšený! A stejně tak z celého dne s tatínkem, který si oba neuvěřitelně užili!
0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

ZOO Chleby