• martina

Digitální herbář Pl@ntNet

Jednu podobnou appku už jsme s Kýškou používali (Garden Flower Identification), a to moc rádi. Bohužel jsme nedávno zjistili, že ani po přeinstalování nám nefunguje správně. Ale nesmutníme, protože s příchodem jara a všehokvetoucího jsme našli plnohodnotnou náhradu.


PlantNet najdete v App Store i Google Play. Její obsah je opravdu bohatý a navíc je zdarma.

Pl@antNet funguje jako herbář, ve kterém si navíc můžete vybrat, v jaké části světa se právě nacházíte. Střední Evropu jsme sice nenašli, používáme západní, přesto funguje výborně!


Aplikaci najdete v App Store i Google Play a je zdarma. Máte možnost se do ní přihlásit, nebo ji využívat jen jako cestu, jak zjistit před kterou rostlinkou právě stojíte (tak ji zatím používáme my). S vlastním přidaným profilem můžete svá pozorování ukládat a řadíte se tak mezi uživatele aplikace, kteří vlastně tvoří její obsah. Zároveň můžete v jednotlivých projektech komentovat nerozpoznané rostliny. Jako nepřihlášený uživatel hledáte rostlinu mezi těmi, které jsou přidané ostatními. Pro představu - například v západní Evropě je zaevidováno téměř 7 000 rostlin.


Po nainstalování aplikace si můžete vybrat z celé řádky jazyků (my jsme zvolili češtinu) a nastavit si výchozí zemi pro vyhledávání - tzv. projekt.V aplikaci najdete celou řadu projektů (oblastí), kam si můžete sáhnout pro radu.

Aplikace je velmi intuitivní a její používání je skutečně jednoduché. Ve spodní části aplikace najdete 5 ikon.


Ikona osob - část ve které najdete příspěvky uživatelů, řazeno od nejnovějších po nejstarší.


Ikona zeměkoule - pro výběr projektu.


Ikona fotoaparátu - nové pozorování a rozpoznání rostliny, máte možnost buď vyfotit a nebo čerpat z galerie.


Ikona seznamu - možnost vyhledávat podle čeledí, rodů a druhů, případně klasickým vyhledávačem.


Ikona osobního profilu - k registraci a otevření dalších funkcí aplikace (možnost komentovat, nahrávat do seznamu apod.).V našem případě nejčastěji postupujeme tak, že volíme možnost fotoaparátu a rostlinu, která nás zajímá si vyfotíme.


Po pořízení snímku vyberete, podle čeho má aplikace rostlinu poznat - tedy kterou její část jste zvěčnili. V tomto případě jsme vybrali květ.

V okamžiku je před vámi výsledek, případně několik výsledků. Zároveň vidíte různé dostupné fotografie a další informace o rostlině.

A to je celé kouzlo! Zejména teď na jaře používáme tuto aplikaci téměř každý den, při výletech, při procházkách a vždycky když si nevíme rady, víme přesně kam se obrátit. Doufáme, že jsme vás inspirovali a budeme rádi, když se s námi podělíte o své zkušenosti!0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše