• martina

Digitální wellbeing - home office

Ještě před rokem jsem si home office brala průměrně dvakrát v týdnu. Teď jedu full time. A musím říct, že je to občas záhul. A tak dávám k dispozici pár pravidel, kterých se držím. Jednoduše proto, že na home office fungují.Jsem připravená

O základním chodu domácnosti přemýšlím ideálně několik dní předem. Úklid není jen moje parketa, ale je rozdělený mezi všechny členy domácnosti. Pokud dva dny za sebou školím, nebo mám důležité schůzky, tak vím, že neuvařím. Vařím tedy vždy na pár dní předem. Téměř vše má plán - aby to mohlo dobře fungovat.


Vstávám dřív

Oficiální pracovní dobu mám od 8:30. Ano, stačilo by vstát v 8:15. A ne, nedělám to. Když totiž vstanu v 6:30, tak mám dvě hodiny k dobru. Můžeme se spolu v klidu nasnídat, udělat úkoly do školky, zacvičit si. Před prací se toho dá stihnout poměrně hodně, když najednou nestrávím hodinu na cestě do ní.


Ranní rutina:

  • otužovací rozcvička s Kýšou

  • sklenička teplé vody

  • hodit se "do gala"

  • společná snídaně

  • co nás dneska čeká

  • případná příprava oběda


Snídaňové kaše - u nás doma velmi oblíbená záležitost!

Mám své místo

Za dobu home officovou jsem zažila hodně. Znám dětské pokoje řady mých kolegů, jejich domácí mazlíčky, viděla jsem pár nahatých příbuzných lidí, které jsem školila, občas školím v kleče. To když jsme doma úplně všichni a musím se zavřít do ložnice. A proto tvrdím - je důležité to své místo mít. Já ho mám primárně u kuchyňského stolu. A když školím nebo koučuju, tak v ložnici. Protože potřebuju mít opravdu klid.


Dětí vědí, kdy mohou za kým přijít

To, že se přestěhuju do ložnice, je jasné znamení. Teď Kýšo primárně za tatínkem. Pokud sedím v jídelně tak ví, že přijít může. Jednoduché pravidlo. Vymyslete si jednoduchá a jasná znamení, která jsou pro děti čitelná. Například visačka na dveřích, vyvěšený program konkrétní místnosti a podobně.


Nejen my, ale i Kýša má svůj home office program :-).

"Andrejko, myslím, že za tebou stojí přítel a asi něco potřebuje. A asi to bude oblečení..."

Mějte taky na paměti, že se prostě může stát, že vás děti vyruší. A buďte tolerantní, pokud se to stane vašim kolegům, podřízeným nebo nadřízeným. Není to zkrátka jednoduché pro nikoho a pokud pracujete doma všichni, víte moc dobře, o čem teď mluvím:-).


Vyfešákujte se

Nesedím doma celý den v šatech a saku, to bych kecala. Zároveň ale taky nejsem v pyžamu nebo v teplákách (obvykle, s výjimkou čtvrtků, kdy mám dny bez schůzek a v těch teplákách klidně jsem:-)). Mám zlatou střední cestu pohodlného oblečení, ve kterém je mi fajn a je neutrální a vhodné na schůzky. A samozřejmě - pokud školím, chodím doma klidně v košili. Jo a taky se maluju... Vždycky!


A když už jsem doma, dělám si to krásný! Nejlépe něčím kvetoucím:-).

Chodím z práce

Toto pravidlo je pro mě nejdůležitější. Reálně "chodím z práce". Ze stolu balím všechny věci, dávám je do tašky, uklidím notebook a celé svoje místo. Pokud nemáte pracovnu, ve které zavřete dveře, je tohle důležitý krok. Mentálně mi to pomáhá odstřihnout se od pracovní doby a oficiálně ji ukončit.


Ráda se taky po jejím skončení jdu projít ven. Mám to jako další moment předělu, který je pro mě důležitý. Tuhle procházku s klukama většinou využíváme k tomu, že si povídáme, jak jsme se celý den měli. Je to taková příjemná tečka za celým pracovním dnem.


A co vaše home office? Bez čeho se neobejdete vy?
0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše