• martina

Dobře schovaný Geopark Stolany

Protože máme doma malého paleontologa, nesmí nám uniknout často velmi dobře schovaná místa. A jedním takovým je jednoznačně Geopark Stolany.


Nadšení z kostry bylo neskutečné! Pro ta zářící očka budu klidně jezdit v poli každý den:-).

Geopark Stolany je vlastně starý lom, který je skutečně neskutečně dobře schovaný. Základem je dojet do Stolan, malé obce v Železných horách. A pak už si na pomoc vezměte google a nenechte se zmást - skutečně vás povede hluboko do pole. Cesta tam není nejlepší, ale protože pršelo (a to dost) dali jsme to autem. Delší procházkou se tam ale určitě taky dostanete.


V obci Stolany je základ najít obecní úřad. Od něj pak pokračujte dál směrem z vesnice, okolo nové zástavby a do polí. U Geoparku není žádné parkoviště, takže pokud vám počasí přeje, nechte auto v obci a jděte pěšky. Potrvá vám to okolo půl hodinky.Na krátké stezce narazíte na několik zastávek. Ve spodní části to Kýšu bavilo jednoznačně víc - však taky žraločí zuby, trilobiti a amoniti a kostra byly bezvadné! Na vše si mohl sáhnout, prohlížet kameny, jestli taky něco nenajde, no prostě bájo.Celou stezku lemují informační banery, které se věnují zkamenělinám všeho druhu. Počtení je to zajímavé. Navíc texty doplňují poutavé ilustrace, takže Kýša většinou zastavil i sám:-).


Spodní část stezky je upravená a vede na kovovém roštu. Ta horní je čistě přírodní a už bez ukázek zkamenělin, pouze s informačními panely. Celá procházka Geoparkem nám zabrala asi hodinu a půl, protože jsme se samozřejmě museli vrátit do spodní části. Na volné odpoledne ovšem moc prima zábava:-).


0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše