• martina

Dobřenické zámecké putování

Kýša zatím není extra veliký milovník zámků a zámeckých prohlídek. Na co se tentokrát nechal nalákat byla zřícenina loveckého zámečku hluboko v lesích. Byla to pro něj vlastně taková pátračka.


Do vnitřních prostorů loveckého zámku je vstup zakázán. Chátrá a chátrá.

Dobřenice máme co by kamenem dohodil, tak se nápad na tento výlet zrodil po obědě a vyrazit se mohlo okamžitě. Do batůžku lehkou svačinu a jedeme. Naším prvním cílem je starý lovecký zámeček. Tedy konkrétně to, co z něho zbylo.


Lovecký zámeček je schován uprostřed lesů a já si nikdy nepamatuju cestu. Naštěstí mám muže:-). Nejlepší je zaparkovat auto u mostku kousek před sjezdem z D11 směr Nechanice. No a zbytek samozřejmě pěšky. V nejhorším pomohou Google mapy - Lovecký zámeček Rohoznice.Projděte se taky okolo zámečku dolů. Schovává se tam rybník a kolem něj krásná procházka.

Po Loveckém zámečku hurá na ten skutečný. Zámek Dobřenice velmi dobře známe díky svatbám. Je to vyhledáváné a hlavně nádherné místo, kde uspořádat svatbu, pro představu mrkněte na video. Zámek není běžně veřejnosti přístupný uvnitř, ale procházka po zámeckém parku je moc příjemná a děti to mezi stromy a na rozlehlých zámeckých plochách určitě bude bavit. My jsme velkou část cesty strávili hrou cukr-káva-limonáda.
Dobřenické zámky nejsou určitě na celodenní výlet, ale máte-li volné odpoledne a chcete-li ho strávit v pohybu, je to prima procházka:-).


Tipy na "posouvací" venkovní hry s dětmi:

  • Cukr-káva-limonáda - tzv. předříkáváč je v dostatečné vzdálenosti před skupinou a zády k nim přeříkává CUKR - KÁVA - LIMONÁDA - ČAJ - RUM - BUM. Po dobu jeho přeříkávání utíkají ostatní k němu a snaží se dotknout jeho zad. Jakmile zazní BUM, všichni "zmrznou" ve svých pozicích a předříkávač se otočí čelem ke skupině. Snaží se najít, kdo se pohybuje a toho vrací o libovolný počet kroků, případně na start. Dalším předříkávačem se stává ten, kdo se první dotkne zad toho původního.


  • Honzo, vstávej - hra má také předříkávače, který zase stojí v dostatečné vzdálenosti k ostatním. Tentokrát může stát i čelem a volá na ostatní "Honzo, vstávej!" a ostatní odpovídají "Kolik je hodin?". Předříkávač následně určuje počet zvířecích kroků, o které se má skupina posunout, například 6 mravenčích. Toto se opakuje stále dokola, dokud se první ze skupinky nedotkne předříkávače. Tipy na kroky:

mravenčí - maličké krůčky, spíše posouvání špiček

vrabčí - drobné poskoky na špičkách, křidélka z rukou

slepičí - krůčky s propnutou špičkou, křidélka z rukou

čapí - dlouhé kroky s natažnýma nohama, rukama se dělá zobák

žabí - skákání klasických žabáků z podřepu

račí - na všechny čtyři, zády k zemi a postup je vzad

krabí - na skrčených nohách, dlaně jsou klepeta a postup je do strany

opičí - normální kroky s "opičkami" (drbání na bradě, vřískání jako opice)

sloní - co největší kroky, rukou se naznačuje chobot

medvědí - co největší kroky, s kýváním a medvědím bručením

kobylí - klus s co nejvyššími koleny

pštrosí - stoj na místě s hlavou u kolen a počítání do předříkávačem vysloveného číslaMáte vlastní kroky do hry Honzo, vstávej? Podělte se s námi v komentářích!
0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše