• martina

HRAD KOST S PRINCEZNOU KAROLÍNKOU

Přemýšleli jsme o tom, že jsme poměrně dlouho nebyli na žádné prohlídce hradu nebo zámku. A samozřejmě jsme si kladli otázku, jestli na to přeci jen Kryštůfek není ještě prcek. Na variantu, kterou vám nabídne hrad Kost určitě ne!


Rozhodně si projděte i okolí hradu - má co nabídnout!

Hrad Kost je nádherný gotický hrad patřící rodině Kinský dal Borgo. A že je nádherný víme proto, že jsme před pár lety absolvovali s manželem jeho noční prohlídku. Nejde jen o hrad samotný, ale také o celé jeho okolí a vše co nabízí navíc. O tom, že už se stříhá video se jistě nemusím rozepisovat:-).Tip pro rodiče: Letos (2018) se na hradě o vybraných víkendech koná představení Zrození draka. Poslední představení o víkendu 17. a 18. srpna vám nabídne ohňovou show, kejklíře a magické bytosti. Vstup je možný i s dětmi a zaplatíte za něj 100 Kč. Dospělou osobu pak přijde na 150 Kč. Více na webových stránkách hradu Kost.Pro naši návštěvu jsme zvolili všední den odpoledne a dobře jsme udělali. Lidí sice bylo celkem dost, ale určitě ne tolik, jako bychom tam potkali o víkendu. Vzhledem k tomu, že Kost je poměrně oblíbené výletní místo, potkáte tu spoustu cyklistů i rodin téměř kdykoli. Navíc je velmi blízko ostatním oblíbeným prázdninovým cílům - zřícenině hradu Trosky, Pecka, kousíček od Prachovských skal.Kryštůfek má v poslední době v oblibě usnout si cestou v autě a ani tento výlet netvořil výjimku. Navíc po probuzení nebyl v úplně kouzelné náladě, takže logicky směřovaly naše první kroky k občerstvení na nějakou tu svačinku. Zmrzku v hradní cukrárně odmítl, ale nad pomerančovým džusem a pořádným zrácháním se v kameninových květináčích dostatečně pookřál.

U hradní restaurace je přidružený i dětský koutek, ve kterém se děti mají možnost náležitě vyřádit! Nejen při různých hrách, které jsou "na přírodno" (například kamenná dáma, dřevěné kuželky apod.), ale hlavně při obdivování překrásných dřevěných soch různých zvířátek. Z těch byl Kryštůfek doslova paf a stále hledal další a další a samozřejmě určoval, o které zvíře se jedná.

Po lehkém vydechnutí a srovnání emocí (aaaaa, jak to je někdy těžké!) jsme postoupili k pokladně a vybírali lístky. Měli jsme s sebou dědu Póla, který si dal klasický "dospělácký" okruh a my jsme volili (poprvé v životě!) okruh dětský. Upřímně byl zvědavý nejen Kýša, ale i my!Tip pro rodiče: Dětský okruh s princeznou Karolínkou pořídíte na pokladně za 60 Kč/dospělá osoba a 20 Kč/dítě 3 - 6 let. Jdete-li s prckem mladším, má to zdarma. Okruh se jmenuje Z pohádky do pohádky a opravdu to tak je - není od věci, když děti znají například Rumcajse, Manku a Cipíska, na které dojde řeč. Stejně tak jim určitě pusťte pohádku S čerty nejsou žerty, protože i o ní v průběhu prohlídky uslyšíte.Dětská prohlídková skupina - je fajn vidět, kolik rodičů se toho nebojí:-).

Čekali jsme před hlavní bránou na nádvoří, až si nás vyzvedne průvodkyně a mezi tím pozorovali plavení koní v Bílém rybníku. Princezna Karolínka byla velmi mladá slečna v princeznovských šatech a s korunkou na hlavě, což samozřejmě zaujalo zejména malé holčičky, které s námi byly ve skupině. Byla jsem překvapená, kolik rodičů a malých dětí s námi šlo - odhadem nás bylo asi 12.

Samotná prohlídka byla samozřejmě hlavně pro děti. Princezna Karolínka jim ukázala svatební kočár, do kterého je nechala nahlédnout, vyprávěla dětem o princezně Adélce z pohádky S čerty nejsou žerty a vůbec to s dětmi velmi dobře uměla. Navštívili jsme všechna nádvoří, kapli a princeznovskou komnatu. Ta měla u dětí rozhodně největší úspěch, protože ve dvou pokojích mohly otevírat šuplíky, téměř na cokoli sahat, sedat a tak dále. Skvěle udělané a oceňuji interaktivitu. Po prohlídce, která trvala asi 30 minut jsme zjistili, že děda Pól ještě ani není uvnitř hradu a stále čeká na začátek, tak jsme se rozhodli prohlídnout si Bílý rybník a trochu zalétat s dronem a natočit pár záběrů hradu a okolí.


U Bílého rybníku jsme našli parádní místo, ze kterého mohl dron odstartovat a Luky se chvíli věnoval natáčení. Krásné video Kosti z ptačí perspektivy najdete na našem youtube kanálu. My jsme se zatím odebrali do chládku přilehlého lesíka a postavili parádní domeček pro skřítky a víly. Terén byl dost z kopce, takže nebyla nouze o nějaký ten pád a Kýšův výbuch smíchu. Já se spíš bála, aby si nezlomil nohu... No a protože jsme se při té stavbě dost zapotili, dostal Kýša nápad se v rybníku vykoupat.


Malá plážička na jeho začátku byla zrovna prázdná, tak se rychle vyzul z bot a oblečení a šup do chladivé vody. Trocha osvěžení v tom horku bodla. Ven ho vyhnal kůň, který se tam po chvíli taky přišel ochladit. Kromě ochlazení si v té vodě taky dost ulevil a když jsem viděla ty plující koblihy, hned jsem si vzpomněla na ty předchozí koně, které jsme pozorovali z hradeb. Alespoň bude mít Kýša zase o něco lepší imunitu...


I na osvěžení v rybníku nakonec došlo.


Tip pro rodiče: Hradní restaurace vám úplně nepomůže nasytit maličké děti. Vybírat můžete zejména z klasické české kuchyně - guláš, vepřový vrabec, koleno na pivu. K dostání je ale také domácí polévka. A když popojdete o kousek dál ke grilu a udírně, to už je jiná. Tady vám nabídnou například velmi dobré grilované pstruhy nebo lososa, navíc se zelným salátkem a domácím pečivem. Takže varianta tu je a navíc perfektně chutná!Příjemně osvěžení rybníkem a chládkem lesa jsme zjistili, že už je celkem dost hodin a původně plánované grilování doma už nestihneme. A tak jsme si dali výbornou večeři na místě. Využili jsme místní gril a udírnu, kde jsme ochutnali uzená kachní prsa (naprosto geniální a pokud na Kost zavítáte, rozhodně je ochutnejte!), pstruha na grilu s výborným zelným salátem a burger na staročeský způsob - s karamelizovanou cibulkou, červeným zelím a velmi zajímavou omáčkou. Shodli jsme se, že je moc dobře, že jsme to domácí grilování nestihli:-).


Po naší zkušenosti z hradu Kost budu určitě hledat další baby friendly hrady a zámky, které bychom mohli i s 3,5 letým Kýšou navštívit, protože nejen nás, ale i jeho tenhle výlet rozhodně bavil! A pokud máte nějaké ty baby friendly hradozámkové tipy, budeme velmi rádi, když se o ně s námi podělíte! Přeci jen - doporučení je doporučení! A my hrad Kost doporučujeme jednoznačně!0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše