• martina

HRAJE - HRAJU - HRAJEME

Začínalo být jasné, že to nepotrvá dlouho:-). No a už je to tady! Máme doma malého hráče MINECRAFTU. A tak se přirozeně musíme zajímat víc o to, jakým způsobem to korigovat, aby toho nebylo moc, nebo naopak málo. V tuto chvíli to neznamená, že Kýša tráví čas sám v internetovém světě. Tráví ale určitě víc času v sedě u počítače. A prostě paří :-).Doba na hraní

Bylo jednoduché říct "Dopoledne půl hodiny, odpoledne půl hodiny." A taky to tak ze začátku bylo, pramenilo to totiž z naší neznalosti kostičkového světa. Trvalo jen pár dní, než se Kýša přišel dohodnout na prodloužení doby. A když jsme začali hrát, pochopili jsme. Zkrátka a dobře, aby bylo možné si něco vybudovat nebo dosáhnout pokroku, je potřeba delší čas. V tuto chvíli máme ustálené pravidlo - 2 hodiny v kuse jednou za 2 dny.


"Mami, tati, já tam za tu dobu ale nestihnu vůbec nic."

Hrajeme taky

Nejdřív začal Luky, teď už mám svůj svět i já. Ne, nepaříme po večerech. Jen chceme být v obraze a vědět, v jakém světě se Kýša pohybuje. Můj svět slouží k tomu, že si dvakrát do týdne s Kýšou sedneme a on mě učí, jak hrát. Zkrátka převezme roli "toho zkušenějšího".


Doupě - všude zatemněno, dva monitory a hraje se. Já mám většinou úlohu hledače návodů a souvislostí:-).

Co se děti v Minecraftu učí

To, že Minecraft není obyčejná hra, ale má rozvojové prvky je známá věc. A co všechno může u dětí podpořit?


  • logické myšlení

  • představivost

  • vztah k matematice

  • budování strategie

  • trpělivost a soustavnost

  • český a anglický jazyk

  • spolupráci

  • mentoring (naprosto přirozeně, když mě učí:-), dokonce zvažuju jestli by šel Minecraft použít například v týmovém koučinku)

  • porozumění technice


"Přínos toho, že hrajete taky vnímám jako obrovský. Dítě s vámi o hře může mluvit a vy mu rozumíte. Navíc - dáváte mu do ruky zodpovědnost. Zodpovědnost za to, že vás něco učí. Vlastně si chvilku vyměníte role."

Není to jen o hře

Kromě hry samotné necháváme Kýšu ve světě Minecraftu i jinak. Například má poměrně hodně lega, se kterým staví světy a vymýšlí příběhy. A je v tom opravdu skvělý! Občas také koukáme (většinou společně) na youtube návody, jak něco získat nebo postavit, kam se ve hře dál posunout. No a v neposlední řadě máme taky knížku Minecraft, ve které si občas večer před spaním zalistujeme.Nic se nemá přehánět

Vždycky, když je Kýša něčím tak pohlcený, mám potřebu hledat rovnováhu. Jestli to není moc, ale taky jestli je fér ho od toho odvádět. A tak se řídíme hodně pocitově.


Trávíme hodně času venku.

Jako předškolák má povinné úkoly do školky.

Malujeme - většinou dinosaury nebo godzily (případně různé smyšlené tvory).

Čteme pohádky, každý večer.

Učíme se básničky.

Hrajeme na flétničku.

Hrajeme deskovky.


Tak například tady se Kýša kření po téměř 9 kilometrech v nohách. Pohyb je u nás doma extrémně důležitý!

Zkrátka a dobře - CHCEME, aby čas mimo obrazovku byl pořád ten převažující. Přesto cítíme jako důležité, aby mu v digitálním prostředí bylo dobře a pomalu se v něm učil fungovat. Aby si uvědomoval, že to není jenom super, ale nese to i svá rizika. A že náš přístup ke hrám (a internetu) musí být obezřetný. Myslím, že už se to ani moc neříká o ohni, jako o počítači. Je to zkrátka dobrý sluha, ale zlý pán. Ale k jeho životu bude s velkou pravděpodobností patřit.


Odkazy, co se můžou hodit:

Děti v online světě:

https://www.ahaparenting.com/Default.aspx?PageID=7652614&A=SearchResult&SearchID=11585850&ObjectID=7652614&ObjectType=1


O použití Minecraftu ve školách si můžete přečíst tady

https://www.bbc.com/news/technology-35341528.

0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše