• martina

JEDEME DO CHORVATSKA

Dovolená do Chorvatska autem je obecně považována za takovou tu českou klasiku. A protože my jsme tu českou klasiku nikdy neabsolvovali, rozhodli jsme se to podniknout! No a taky přibalit dalších 12 lidí.


Noční cesta byla zábava.

Nápad na hromadnou dovolenou nás pohltil prakticky od prvního okamžiku. Viděli jsme hned několik výhod, které pro nás byli při výběru důležité - pojede víc dětí a krásně si spolu vyhrají, cestu autem nepodnikneme sami, ale pojede nás společně víc (znáte to, kdyby náhodou něco) a taky to, že strávíme nějaký čas s rodinou a přáteli - přeci jen, doma dost pracujeme a občas se nevidíme tolik, jak bychom chtěli.


Při hledání toho, kdo s námi pojede bylo rozhodnuto prakticky okamžitě - sourozenci z obou stran s rodinami a manželův tatínek (děda Pól). Následně jsme oslovili několik kamarádů s rodinami, u kterých bylo reálné, že by do něčeho podobného šli. A vyšlo to.Pokud se potřebuje tolik lidí najednou na něčem domlouvat, dlouhodobě se nám osvědčuje jakákoli forma skupinové konverzace. Prakticky se vždycky odrážíme od aplikace, kterou mají všichni nainstalovanou, což byl tentokrát Facebook Messenger. Založili jsme skupinu, ve které jsme se mohli nejen mezi sebou rychle a efektivně dohodnout na čemkoli, ale zároveň dobře posloužila pro dny budoucí. Moje drahá sestra zdravotnice například sdílela seznam, co nezapomenout sbalit do lékárničky, když vyrážíte na dovolenou s malými dětmi, což se hodilo, když přišlo na balení! Tipy na to, co sbalit do lékárničky, když cestujete s dětmi najdete v okénku Tip pro rodiče.Tip pro rodiče: V okamžiku, kdy vyrážíte na dovolenou s dětmi je nezbytné, myslet na vybavení lékarničky. O to víc, když nejedete do all inclusive hotelu, kde je většinou pro turisty zdravotník k dispozici prakticky okamžitě. A ještě o něco víc, když jedete do ne úplně obydlené oblasti. Takže, na co rozhodně nezapomenout:

· léky na snížení horečky, léky na bolest (Paralen/Nurofen)

· teploměr (velmi skladné jsou např. nalepovací proužky na čelo, ptejte se v lékárně)

· dezinfekce, vodě odolné náplasti

· gel/roll on na hmyzí štípance (Fenistil gel + Fenistil kapky na případnou alergickou reakci)

· léky proti průjmu a na zavodnění (Smecta, Kulíšek, )

· léky na dráždivý kašel (Stoptussin), pastilky na bolení v krku

· léky, které musíte vy nebo děti užívat pravidelně

Pokud s sebou nechcete (zejména z důvodu úspory místa v kufrech) brát od všech léků krabičky, tak veškerá platíčka/lahvičky/sáčky dobře popište (např. fixem na DVD, který drží úplně na všem a opravdu dlouho i na rukách:-)) a příbalové letáky si stáhněte do telefonu z internetu. A nebo je prostě nafoťte, většinou stačí tabulka s dávkováním a přesný název.
Z hlediska ubytování v soukromí neznal Chorvatsko nikdo z nás, šli jsme tedy na slepo. Podmínky byly jasně dané - pronájem celého domu, s bazénem, blízko moře a nikde, kde by na konci června mohly být davy turistů. Poměrně jasná kritéria nám začal bořit fakt, že pro takový počet lidí, na který jsme se dostali, to asi nebude žádná sranda. Naštěstí se to podařilo a přes stránky casamundo.cz jsme našli ideální objekt. Patrový dům se čtyřmi apartmány, bazénem a velkou zahradou s grilovištěm. A navíc - asi 200 metrů od moře. V každém apartmánu byli 2 pokoje, každý s vlastní koupelnou a společný obývák s kuchyní. Objekt dostatečně velký pro tolik lidí a dokonce jsme zjistili, že můžeme ještě někoho přibrat. Veškerá komunikace s firmou Casamundo byla v češtině, s občas ne úplně správným slovosledem a gramatikou, ale k porozumění naprosto v pohodě. Casamundo totiž není česká, ale německá firma a i na svých stránkách mají upozornění, že po telefonu se s nimi česky nedomluvíte. Naštěstí to pro nás není problém a tak jsme se neochudili o velmi bohatou nabídku ubytování. Casamundo vám nepomůže jen s hledáním domů v Chorvatsku, ale i v jiných zemích. Až budeme příště hledat k pronájmu chatu, dům nebo apartmán, půjdeme na jistotu a rozhodně můžeme doporučit.


Velmi spokojení jsme byli i z hlediska výběru místa (které tak nějak vykrystalizovalo s výběrem ubytování:-)). Volba padla na ne úplně turisticky profláknutý ostrov jménem Pašman. Malý ostrůvek přímo proti turisticky známějšímu městu Biograd na Moru, odkud vás musí na Pašman dopravit trajekt, konkrétně do přístavu Tkon. Plánovač tras nám do Biogradu ukazoval necelých 10 hodin cesty autem. A to je, vzhledem k dětem na palubě, hratelné.


Cestu jako takovou jsme naplánovali z větší části na noc. Sice jsme nevyráželi v prázdninové špičce (poslední týden v červnu), ale přeci jen je doprava podstatně klidnější a navíc - pro děti je noc na cestování ideální, protože v autě z velké části spí. Z Hradce jsme tedy vyjeli (ve složení 3 auta - 3 rodiny) o půlnoci. Jak jsme nepředpokládali - s bdícími a čilými dětmi v autech :-).


Průjezd Slovinskem.

Pro Kýšu se ukázalo být cestování ve tmě opravdovým dobrodružstvím, takže nás asi hodinu a půl bavil svým překvapením z toho jaká je v lese v noci tma, jak pěkně svítí benzínky a proč v tom a tom domě ještě svítí a nespí. Když už se ze zadního sedadla dlouho nic neozývalo, bylo jasné, že ho to dobrodrůžo konečně zmohlo. Jenže jak se ukázalo - byl nejvyšší čas udělat přestávku na čůrání a kafe. To je věc, na kterou se při delší cestě připravte a obrňte se trpělivostí - velmi časté a také delší zastávky. Bylo nám samozřejmě jasné, že cesta nebude trvat stejně, jako nám ukázal plánovač trasy. Netrvala - byla o 4 hodiny delší.Tip pro rodiče: Nakrmit děti při dlouhých cestách autem může být kumšt. Je fajn si předem promyslet, co vzít s sebou a mít to po ruce, kdyby dítko dostalo hlad. Nejsme tak docela zastánci smažených řízků v chlebu a i na cesty se snažíme připravit zdravější alternativy. Den před odjezdem jsem upekla krůtí prso (hezky pěkně v celku) a nadělala z něj báječné krůtí sendviče! Nezklamali nás ani sýrové a šunkové. Vše se nám pěkně chladilo v přenosné lednici, nehrozila tedy ani žádná teplotní kolize:-). Na menší hlad nedáme dopustit na kukuřičné nebo rýžové chlebíčky (milujeme mini malinové a jablečné z DM drogerie:-)), oříšky (pouze máte-li zkušenost, že je dítě zvládá sníst, aby se vám vzadu nezačalo dusit), ovoce a zelenina. Ovoce a zelenina vždy tvrdé a nepatlavé, případně co se nemusí krájet. Ostatní nadělá víc škody než užitku:-). Takže jablíčka, mrkev, brokolice, hroznové víno, salátová okurka apod.Cesta, přestože trvala poměrně dlouho, ubíhala pocitově rychle. Vybrali jsme si trasu přes Rakousko a Slovinsko. Samozřejmě bylo nutné zakoupit dálniční známky pro oba státy. Abyste se nemuseli stresovat na poslední chvíli na hranicích, můžete je koupit i u nás a k dostání jsou například ve směnárnách. Rakouskou dálniční známku seženete na 10 dní, pokud cestujete na týden, bohatě vám vystačí. Slovinskou už jsme museli koupit měsíční, protože 10 denní variantu nemají (7 dní nebo 30 dní). Chcete-li se Slovinsku vyhnout, můžete zvolit cestu přes Maďarsko - tak to udělali 2 rodiny, které s námi cestovali a určitě si nestěžovaly.


Nejkrásnější úsek cesty byl pro nás jednoznačně Slovinskem. Nejeli jsme celou dobu po dálnici, ale projížděli jsme nádhernou přírodou, maličkými vesničkami a otevíraly se před námi neskutečné výhledy! Slovinsko nás očarovalo natolik, že jsme začali přemýšlet o nějakém prodlouženém víkendu, možná ještě do konce prázdnin nebo na podzim. Můžu ale téměř jistě říct, že si o Slovinsku ještě přečtete:-).


Trajekt z Biogradu na ostrov Pašman.

Do Biogradu na Moru jsme dorazili po necelých 16 hodinách jízdy, už poměrně unavení. Ale stále dobře naladění a natěšení na trajekt, který nás měl převézt na náš ostrov. Naše nadšení maličko pohaslo v okamžiku, kdy jsme uviděli frontu k trajektu a řadili se na její konec. Přes webové stránky putovnica.net jsme zjistili, kdy nám trajekt pojede a pro jistotu to ještě ověřili při kupování lístku na trajekt. Což o to, trajekt jel za pár minut, ale vzhledem k frontě jsme nepočítali s tím, že se na něj vejdeme. A vešli - mezi posledními 5 auty, která se nalodila. Neskutečná klika! Cestou na trajektu, která trvala asi 20 minut, jsme vyhnali děti ven z aut a užívali si cestu na ostrov. Pro kluky to byl velký zážitek a byli z plavby a pozorování lodí na moři nadšení.


Od zprostředkovatele ubytování, firmy Casamundo, jsme měli vytištěný popis, jak se dostat k apartmánům. Až na malou drobnost, že dům nebyl zelený, jak stálo v popisu, ale oranžový vše naprosto perfektně sedělo a my dorazili do cíle. Majitel apartmánů dorazil během chvilky od zavolání a musím říct, že ubytování ještě předčilo naše představy. Vše bylo prostorné, čisté a výborně připravené. Apartmány byly vybavené tak, že nám prakticky nic nechybělo. Bazén právě dočistil bazénový vysavač a všechno to vonělo dovolenou, která předáním domu mohla směle vypuknout!0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše