• martina

Karanténa 4.0 - ještě náročnější

Na jaře jsem si říkala - pohoda, to zvládneme. S postupujícím časem, stále se neblížícím koncem a stoupajícím počtem karantén mám pocit, že si i sama pro sebe potřebuju udělat revizi. Co děláme, proč to děláme a jak to děláme. Aktivity v karanténě 4.0.


Takhle u nás vypadá geografie. Kýša má skvělý dětský atlas MAPY - Atlas světa, jaký svět ještě neviděl.

Stála jsem si za tím na jaře a stojím si za tím dál - řád a pořádek je kámoš! A do toho řádu už zbývá jen promítat různé aktivity. Náš rozvrh najdete v jednom ze starších článků. Zůstává - více méně - beze změny.


Rozvojové aktivity

Využít ten čas ke zlepšení sebe sama, podnikání, práci, rodičovství - pořád je prostor. Digitální doba dneška rozvoji vyloženě nahrává. Až si říkám, že je někdy těžké oddělit zrno od plev.

Podcasty - tady se zatím hledám. Jdu primárně po osobnostech a poslouchám Petra Máru a Cukrfree. A taky Jirku Charváta v podcastu MallTV. Dodávám, že za vaše tipy budu moc ráda!


Online webináře/přednášky/kurzy - pravidelně se snažím jet angličtinu na platformě onlinejazyky.cz. Tady mám koupený kurz, jeden pro sebe a jeden pro Kýšu. Používám aplikaci Duolingo (teď ve free verzi), snažím se hodně číst (i když někdy to fakt není jednoduchý:-)). Mimo jiné mám také přístup do vzdělávací platformy Seduo, kde se dají najít fajn kurzy z oblasti IT, HR, rozvoje a podobně.


Moje rozvojová aktivita - pravidelná online lekce jógy. Na malířském stojanu pak vidíte číselné malování ze zuty.cz

Mezi naše společné rozvojové aktivity jednoznačně patří i natáčení videí. Pohled do zákulisí najdete TADY.


Předškolní aktivity

Jo, máme doma předškoláka a nebudu se rozepisovat o tom, jak moc mu chybí děti a školka. Teda z našeho pohledu - on vypadá celkem v pohodě:-D. Snažíme se ji suplovat - párkrát denně, vždycky na chvilku (max 20 - 30 minut) se věnujeme tomu, co by dělal ve školce - trénujeme jemnou motoriku, hrajeme na flétničku, počítáme, povídáme si o geografii, cvičíme. Stačí chvilka!


Časopisy, které kupujeme (nebo dostáváme:-)) pravidelně jsou Puntík a Šikulka, ale nebráníme se ani jiným titulům.
Nová záliba - luštění dětských křížovek:-).

Stolní hry

Jsme hráči - přiznávám:-). Hrajeme skoro každý den. Za poslední dobu se nám sbírka rozrostla o skvělou deskovku Boj o Bradavice ze světa Harryho Pottera (pro dospěláky a děti od 11 let) a Cortex (rychlá postřehovka pro děti od 8 let). Obě jsou super!

S Kýšou pak nejradši sáhneme po:

  • Karak a jeho rozšíření Karak Regent - hrajeme od 4 let - stavíme komnaty, bojujeme s příšerami a sbíráme poklady,

  • Dobble - postřehová hra s obrázky Harry Potter, má různé motivy a je to taková rychlovka, klidně do kabelky.

  • ALBI pexesa z edice Kouzelné čtení - Hudební nástroje a Doprava. Recenzi na Hudební nástroje najdete TADY. Procvičí paměť zrakovou i sluchovou - pomocí kouzelné tužky hledáte dvojice zvuků. Kouzelné čtení je u nás obecně celkem oblíbené - kompletní seznam a recenze najdete TADY.Boj o Bradavice - desková hra ze světa Harryho Pottera.

Čas venku

Důležitý, důležitý a ještě jednou důležitý! Každý den, za každého počasí, alespoň krátká procházka. Často to pro sebe nazývám JDEME VYVENČIT EMOCE. Člověk se nadechne, je v pohybu a hormony už si udělají svoje:-). A teď máme navíc radost, že je sníh a mrzne - hned jsou ty procházky o něčem jiném. Sněhuláci, iglu, koulovačka, bruslení. O víkendu se chystáme do polí na běžky. Hurá!


Čas venku trávím poměrně často i sama. Několikrát týdně si jdu na svou osamělou procházku. Vyčistit hlavu, popřemýšlet si, užít si čas o samotě. Když jsme teď tak často všichni doma, je to pro mě strašně důležité.Trochu se vyvenčit - prostě důležitý!

Čtení

Čteme denně. Do nového roku jsem si vykročila s předsevzetím přečíst alespoň 3 knížky měsíčně a zatím ho úspěšně přeplňuji. Částečně čtu literaturu profesní, částečně beletrii, částečně poslouchám audioknížky (i když teď míň, protože to byla moje kratochvíle při služebních cestách). A miluju kuchařky! Ty bych mohla číst pořád! Kýša se čtením pomalu začíná, takže se zřejmě brzy vydáme do dětské knihovny a půjčíme nějaké první čtení. No a každý večer - to musí být - čtení pohádky nebo Minecraft knížek.


Malování

Činnost moje a Kýšky - oba to máme rádi. Sedíme si spolu u stolu a malujeme si. Kýša dinosaury nebo monstra, já teď využívám plátno, které jsem dostala od Ježíška (jojo, byla jsem děsně hodná!) a maluju podle čísel, skvělý výběr najdete například na Malování podle čísel ZUTY ❤️ relaxace a zábava ✅. Dodají všechno - plátno, rám, štětce i barvy. Jsem nadšená a rozhodně to není poslední obraz, který od nich mám. Skvělý je taky krasopis nebo antistresové omalovánky. Ve finále si ráda půjčím i Kýšovy omalovánky s jakoukoli tématikou (jen Tlapková patrola mě irituje:-D).


Nejen malování, ale i modelování. Náš poslední výtvor.

Prostor pro NUDU

"Mami, co mám dělat?" Nic. Prostě nedělej nic a užij si to. Navíc je to zdravé! Jako rodiče takových chvílí moc nemáme a přimlouvám se všema deseti, abychom si je cíleně vytvářeli. Osobně s tím mám trochu problém - mám v sobě hluboce zakořeněný pocit, že když nic nedělám, jsem neproduktivní. A tak alespoň jednou za čas (hlavně když Kýša spí mimo domov) si dělám prostor pro nudu po probuzení:-). Patří to do mého rozvoje všímavosti a vědomého bytí, ale o tom zase někdy příště. Jo a těšte se, je to děsně prima!

0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše