• martina

Kdopak mi to tu loupe perníček...

Jeden z velmi milých a příjemných turistických cílů ve Východních Čechách, který máme prakticky za humny, ale ještě jsme si na něj neudělali čas - Perníková chaloupka u Kunětické hory. Dneska si na ni trochu zavzpomínáme.


V Království perníku najdete všemožné atrakce - včetně stáda houpacích koní.

Nápad navštívit Perníkovou chaloupku byl velmi spontánní a vznikl v sobotu večer, když jsme při družném víkendu u našich zjistili, že se nám nechce v neděli vařit. Tak jsme si vyjeli na oběd do stodoly pod Kunětickou horou. A když už jsme tam byli, prošli jsme se nahoru na hrad a navštívili také chaloupku plnou perníku.


Nikdy před touto návštěvou mě nenapadlo se podívat na fotky a ani na webové stránky. Takže když jsem chaloupku viděla poprvé, neubránila jsem se trochu zklamání. Já fakt čekala, že bude z perníku (nebo tak bude alespoň vypadat). Místo toho se jedná o lovecký zámeček z roku 1882, v tuto chvíli oficiálně Muzeum perníku. Upřímně musím říct, že je krásný, ale přeci jen, když máte očekávání...


Přesně tak - jaký si to uděláš, takový to máš:-).

Ke vstupu do Perníkové chaloupky musíte získat vízum. V hraniční budce si ho koupíte u hraničáře. Hodně mi to připomnělo pohádku Tři veteráni:-). Mezi vstupními vízi můžete vybírat v několika variantách, na možnosti se podívejte tady. Kromě jednorázového víza si můžete také zakoupit Pas Království perníku, který vám poskytne mnohé výhody!


"Hoj pocestní, chcete-li vstoupit na území Království perníku, musíte vízum si zakoupiti! Jste žebráci?"

V areálu na vás čekají různé pohádkové expozice - Mrazíkovi saně, ohniště Dvanácti měsíčků nebo třeba Úl pro Včelku Máju. Za zmínku stojí také osvěžovna U všech čertů, kde jsme se schovávali před lijákem, který nás u Perníkové chaloupky chytil. V nabídce tam najdete tradiční Sekyrkovou polévku nebo třeba jitrnici, jakou svět neviděl. A reálně si tam můžete dát celkem dobré kafe:-).


Největším tahákem Perníkové chaloupky je pro děti samozřejmě její prohlídka uvnitř. Prima prohlídka uzpůsobená malým návštěvníkům, která je seznámí s perníkovým tématem, ale také s docela zajímavým pohledem na pohádku O perníkové chaloupce.


Ač to nevypadá, střelba z kuše Kýšu dost bavila:-).

Když už v těchto končinách budete, je škoda navštívit jen Perníkovou chaloupku. Okolí hradu Kunětická hora toho totiž nabízí mnohem víc, a dokonce si troufnu tvrdit, že klidně na celodenní výlet. Samotný výšlap na hrad je krásná procházka, kterou dětem zpříjemňují všudypřítomná zvířata. Některá, jako třeba ovečky, v ohradách. A některá ve volných stádech, která pobíhají mezi návštěvníky. Kozy nám předvedly i to, jak umí šplhat po hradbách.


Vyloženě dětský okruh Kuňka nenabízí, ale pokud už máte starší děti a znají Arabelu, určitě je bude zajímat, že Kunětická hora je Rumburakův hrad. K vidění pro děti je také drak, který ho střeží. A samozřejmě (v sezóně) například stanoviště s lukostřelbou - u Kýši (a vlastně obecně u pánského osazenstva) obrovský úspěch.Pokud děti ještě nemají dost, vezměte je do trampolínového centra. Vy si trochu odpočinete a je spolehlivě "dorazíte":-). Trampolínové centrum je vůbec největší v Čechách, které je pod širým nebem. To může být zároveň trochu nevýhoda - když je venku 37 stupňů, tak úplně nechcete nechat děti skákat hodinu na trampolínách na přímém slunci. V takovém případě vám může poskytnout ten správný azyl dětské hřiště u restaurace. A tam rozhodně doporučujeme dát si oběd. Ať už právě v restauraci, nebo v přilehlé stodole. Tu máme velmi v oblibě, protože na jejich jídelním lístku je spousta dobrot přímo z ohně:-).


Ó máááááj god! To je ta nejvíc boží zmrzka!

A kde se tento výlet vyplatí završit? Jednoznačně v obci Kunětice, kde si dejte jejich božskou domácí zmrzlinu, na kterou se sjíždí milovníci zmrzky z celého okolí! Ale nezapomeňte - vše až v sezóně:-).


Kdy se otevírá:

Perníková chaloupka - 7. března 2020 od 10 hodin akce Probuzení Ježibaby ze zimního spánku, další zajímavé akce najdete v Kalendáří akcí.


Hrad Kunětická hora - 28. a 29. března 2020 od 10 do 16 hodin v závislosti na postupu stavebních prací, sledujte web.


Trampolínové centrum - otevírací doba se řídí počasím, sledovat můžete webové stránky.0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše