• martina

Kouzelné čtení - Betlém

Aktualizace: 19. dub 2020

Kryštůfek měl pro Mikuláše připravenou básničku, a tak mu pan Mikuláš přinesl moc hezký dárek k jeho Albi Kouzelné tužce. Model Betlému, který je samozřejmě interaktivní a nabízí krásnou možnost, jak seznámit děti s vánoční tématikou.Začnu hezky od začátku - do kouzelné tužky jsem nejprve musela soubor Betlém nahrát. Najdete ho přímo na stránkách Kouzelného čtení v Souborech ke stažení. Pokud jsou vaše děti nedočkavé a musí vše zkoušet hned, tak na tento krok nezapomeňte a do tužky ho nahrajte raději s předstihem:-).


Betlém od Albi má 3 strany. 2 se rozevírají a tvoří celistvý 3D model a zadní stranu, na které je popsaný celý příběh o narození Ježíška (o tu se model opírá) a ikony pro zapnutí a ovládání zvuku. Příběh můžete dětem přečíst, a nebo si ho mohou přehrát pomocí tužky - přiložením kamkoli na stránku. Na spodním okraji této stránky je 12 barevných ikonek s notou a pod každou z nich se schovává jedna vánoční koleda. Koledy nazpíval Kühnův dětský sbor a najdete mezi nimi klasiku jako Narodil se Kristus pán, Tichá noc nebo Kýšovu oblíbenou Půjdem spolu do Betléma."Jedné noci se v jesličkách na seně narodil Marii a Josefovi Ježíšek, Syn Boží. Dnes nám tento den připomínají Vánoce. Ale začněme od začátku"

Samotný Betlém si mohou děti prohlédnout v několika úrovních. Podle toho, jakou ikonu si zvolí na ovládací liště pod Betlémem.


Ikona s knihou popisuje Betlém v jeho základu - zvířátka popisuje jejich názvy (například beránek, ovce, osel), příchozí k Betlému pak podle toho, co dělají nebo jmény (pasáček, flétnista, Kašpar, Ježíšek).Ikona žárovky poskytuje doplňující informace, které jsou poměrně zajímavé a můžu rovnou přiznat, že i já jsem se divila (například tomu, že někde se nechává odzdobení stromečku a úklid Betléma až do Hromnic).


"Jako připomínku Ježíšova narození slavíme Vánoce. ... V různých zemích nosí dárky různé postavy nebo zvířata. ..."

Ikona dialogu spustí po přiložení tužky přímé řeči, zvuky a písničky v Betlému. Například Tři Králové se představují a říkají, jaký nesou Ježíškovi dar. Pokud se tužkou dotknete zasněžené vesnice v pozadí Betléma, spustí se koledy Štědrej večer nastal a Pásli ovce valaši. Hvězdná obloha pak přehraje Půjdem spolu do Betléma. Zvuky vydávají také zvířátka a hudební nástroje.


"Hajej synáčku, dadej Ježíšku, synu Boží."

Ikonky kostek ukrývají tradiční kvízy. Jsou rozlišeny podle obtížnosti (kostka s jednou tečkou je nejsnadnější kvíz). Druhý kvíz je založen na odpovědích ANO/NE, které se vybírají na liště ikon (ikona křížek/fajfka). Třetí kvíz je o vybírání možností - A/B/C. Velmi nás pobavila otázka otázka "Kde se narodil Ježíšek?" - A/ v hospodě, B/ v Betlémě, C/ v kostele. Kýša prosazoval hospodu:-). Každý kvíz má 5 otázek a obsahuje několik sad, takže se hned neopakují. Děti (a nejen ony) si zopakují například k čemu vlastně slouží jesličky, co je to kadidlo nebo jak se jmenují králové, kteří se přišli Ježíškovi poklonit.Poslední dvě ikony jsou již známé z klasických knih Kouzelného čtení - šipky pro zopakování zvuku a čtvereček pro zastavení přehrávání.


Betlém je u nás doma symbol Vánoc každý rok, takže když jsem zjistila, že je i ve variantě Kouzelného čtení, příliš dlouho jsem neváhala. Co musím poctivě přiznat - zatím jsem z něj nadšená hlavně já. Kýša si ho prohlédl, v tuhle chvíli upřednostňuje jiné knihy. Vím, že jeho čas ale určitě přijde!
0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše