• martina

Kouzelné čtení - Doprava

Kryštůfek dostal novou knihu z edice Kouzelné čtení. Tentokrát je zaměřena na téma doprava a mapuje různé dopravní situace a témata, která se s dopravou pojí.Kniha má 16 stran a každá dvoustrana je zaměřena na rozpracování jednoho tématu. Na každé ale najdete jedno společné - celou knížkou vás bude provázet děda Honza, Štěpán a jejich pejsek Hugo. Audiozáznamy namluvili Jana Holcová a Jaroslav Plesl.


Ikony v knize1. kniha - základní názvy a informace

2. žárovka - další doplňující informace

3. play - poslech zvuků a dialogů mezi lidmi, ale i zvířátky

4. kostka jeden puntík - jednoduchý kvíz

5. kostka dva puntíky - těžší kvíz

6. nota - dopravní písnička (jedna na každé straně)

7. opakování - zopakování toho, co tužka přehrála naposledy

8. čtverec - zastavení aktuálního zvuku


Dopravní hřiště

Na této dvoustraně se Štěpán s dědou vydávají na dopravní hřiště. Pokud jste s dětmi ve fázi, kdy je zajímají dopravní značky, je tato část přímo stvořená pro vás! Kdo pojede na kruhovém objezdu jako první? Proč se stala Kryštofovi a Radce nehoda a co udělá pes Alík, až dohoní Radka na kole?"Jak je to vlastně s tím kruhovým objezdem? Má přednost ten, kdo po něm jede, nebo ten, kdo na něj vjíždí?"

Doprava ve městě

Doprava ve městě seznámí děti s běžným městským provozem. Kromě provozu je zaměřena také na povolání, která k městskému provozu patří - co se děje uvnitř popelářského vozu, jak fungují zametací vozy nebo třeba proč je ve znaku pošty trubka."Do žlutého kontejneru patří plasty. Například...."

Záchranáři

V této sekci se toho stalo opravdu hodně - dopravní nehoda, záchrana tonoucího, hořící dům. Zapojeny jsou opravdu všechny složky IZS - zdravotníci, policie i hasiči."V případě poruchy či dopravní nehody odtahuje auta speciální vozidlo odtahové služby. Tento speciál je vybaven hydraulickou rukou ...."

Na letišti

Jak vypadá provoz na mezinárodním letišti? Letiště projdete od odbavení, až k usednutí do letadla. Co je náplní práce letušky? Co se děje při odbavení? Jak funguje plnič letadel? Tyto otázky, ale i další, vám zodpoví kouzelná tužka."Vrtulník, nebo též helikoptéra, je druh letadla. ..."

Na stavbě

Teď budu trochu genderově nevyvážená, ale myslím, že tato stránka je prostě hlavně pro kluky! Děda, Štěpán a Hugo sledují, jak to vypadá na staveništi - bagry, buldozery, míchačky, jeřáby... A to je jen střípek toho, co potěší dětské oko."Tento stroj se skládá z motoru, vibrátoru a kovové desky - plotny, která vibruje na terénu a tím ho zhutňuje a srovnává. ..."


Na farmě

Kýši asi nejoblíbenější dvoustrana - jak to vypadá na farmě. Traktory, kombajny, hospodářský zvířata, sušení sena. Všechno, co tak dobře zná přímo od nás z vesnice. Jen ten Tomášův šlapací traktor ještě nemáme:-)."Kohouti jsou hezčí a více zbarvenější než slepice. Ráno vás na vesnici často může probudit kokrhání kohouta."

Železnice

Mašinky, vlaky, rychlíky, osobáky, lokálky, to vše na děti čeká v sekci železnice. Jak se zorientovat v odjezdové tabuli, co se děje u pokladny a co když pokladna na nádraží není a jak funguje wc ve vlaku?"Koupil jsem babičce přes internet jízdenku na RegioJet, to jsou ty moderní žluté vlaky. Doufám, že nasedla do správného vlaku, znáš ji."

Lodní doprava

Pro Kýšu téma nejvzdálenější, protože s lodní dopravou má pramalou zkušenost. Děti se seznámí s různými typy lodí, a to dokonce včetně voru, na kterém připlul na ostrov trosečník:-). Dozví se, co je to maják a proč je důležitý, nebo třeba jak vypadá záchrana tonoucího z lodi."Tyto motorové závodní čluny představují něco jako auta Formule 1, akorát, že ne na silnici, ale na vodě."

Knihu Doprava rozhodně doporučujeme! Umím si představit, že zaujme i holčičky, ale tématem je podle mého názoru spíš pro kluky:-).

0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše