• martina

Kouzelné čtení - Vesmír

Vesmír je pro mnoho dětí velkým tahákem. Jedna studie dokonce mluví o tom, že děti v předškolním a mladším školním věku jsou nejčastěji fascinovaní dvěma světy - tím prvním je vemír, tím druhým svět dinosaurů. U nás jedou oba!Vesmírná knížka z edice Kouzelné čtení je jak jinak, než kouzelná. Je doporučená pro děti od 6 do 12 let, Kryštůfek ji má ve své knihovně od svých čtyř let a určitě mi to nepřišlo nijak brzy. Pokud se vaše ratolest o vesmír alespoň trochu zajímá, neměla by vám v knihovničce chybět. Na osmi dvoustránkách najdete osm různých témat. Knihu namluvili Andrea Elsnerová, Michal Holán a Martin Zahálka.


Děti mají v knize hned několik různých průvodců, a ti se všichni zajímají o vesmír a o vše, co se v něm děje. Kryštůfkův největší oblíbenec je jednoznačně Ajnštajn. Ale není to Albert Einstein, ale veselý a vtipný pes. Jeho kamarádi jsou chlapeček Jonáš, holčička Albína a profesor Pulzar. Pravidelně se na stránkách knihy potkáte také s kočkou Eris.Ikony v knize

Kniha - základní názvy a informace

Žárovka - rozšiřující informace

Ikona mluvení - mluví profesor Pulzar a ostatní, případně přehraje zvuky

Hrací kostky - kvízy - lehký, středně těžký a nejtěžší, obsahují vždy 5 otázek a úkolů

Šipky - zopakování informace

Čtverec - zastavení přehrávání

A, B, C - výběr odpovědí v kvízech

Ikona zelené fajfky a červeného křížku - označení správného nebo chybného tvrzení


Kapitoly knihy

Hvězdy a hvězdáři"V první polovině 16. století polský astronom Mikuláš Koperník po letech pozorování a výpočtů dospěl k závěru, že středem vesmíru není Země, ale Slunce...."

První dvoustrana děti seznamuje s historií astronomie a hvězdářství. Zatmění měsíce, sluneční hodiny nebo měsíční fáze - to vše a ještě mnohem víc.


Astronomové a galaxieCo je to hvězdokupa, mlhovina nebo třeba červený trpaslík? A kdo byli Isaac Newton, William Herschel a Albert Einstein?


"Maminko, a ten trpaslík je opravdu trpaslík?"

Sluneční soustavaJaký je rozdíl mezi hvězdou a planetou? Jak vypadá sluneční soustava? A po kom má vlastně kočka Eris své jméno? A jak to, že si pes Ajnštajn může hrát se Zemí jako s tenisákem?


"U trpasličích planet učinila kočka Eris význačný objev."

Na oběžné dráze"Najdi první sovětskou družici."

Děti se dozvědí, co všechno se nachází na oběžné dráze naší planety Země a profesor Pulzar vysvětlí, jak se tam můžeme dostat.


Lidé na oběžné drázeA nejen lidé. Pro mě bylo například překvapení, že na oběžné dráze byly také kočky! A dobrovolně přiznávám, že třetí kvíz je i na mě moc:-).


"Byl John Glenn prvním americkým astronautem?"

Spolupráce na oběžné drázeKromě typů raket, popisu Orbitální stanice Mir a Mezinárodní vesmírné stanice ISS si děti uvědomí, kolik různých zemí spolupracuje v rámci různých vesmírných programů. A mohou si procvičit poznávání vlajek jednotlivých zemí.


"Při letu na oběžné dráze nastává stav beztíže a vše co není připevné volně pluje prostorem. ..."

Letíme na měsíc"Představ si, že na měsíci je 6x menší přitažlivost, než na zemi. ..."

Pro Kýšu asi nejzajímavější stránka - tolik zajímavých vozítek a přístrojů se jen tak nevidí. A kromě toho se vám na této dvoustraně představí Edwin "Buzz" Aldrin, Michel Collins a samozřejmě Neil Armstrong.


K planetám a dálJsme ve vesmíru sami nebo ne? Vše, co by děti měly vědět o zkoumání Marsu a vesmírného prostoru, nebo třeba právě hledání mimozemšťanů.


"To by byla legrace, kdybych se provrtal do myší díry a z ní vyskočila zelená myš s tykadýlky!"
0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše