• martina

KRÁLOVSTVÍ ŽELEZNIC, KRÁLOVSTVÍ LEGA A KRÁLOVSTVÍ LAKOMÉHO RODIČE

Takový běžný pracovní den, který měl být ve znamení home office a dítěte s nudlí u nosu a krásným chrapláčkem. Ale už ráno bylo jasné, že takhle to nedopadne. Home office změnit na dovolenou a frčí se na výlet. A kam? To rozhodl Kýša - Království železnic v Praze!


Celý model je opravdu veliký - mapuje kolejiště téměř celé České republiky.

Kryštůfek miluje vláčky a v poslední době si taky oblíbil jakékoli modely - jakmile jsou tam koleje, silnice, domečky a další živé či neživé doplňky, je ve svém živlu. A tak jsme jeho nadšení museli krotit prakticky od vstupu, kde natěšeně pobíhal okolo prvního modelu, který je vystaven již u pokladny. Vstup do prostoru samotné výstavy je pak o patro níž a dovezou vás k němu eskalátory.

Hned za turniketem, přes který vás pustí čárový kód na vstupence, se nacházÍ skříňky, kde si můžete pohodlně odložit své věci. Skříňky jsou zamykací na desetikorunu a ocení je určitě všichni rodiče - přeci jen už se ochlazuje a tahat s sebou celou dobu prohlídky bundy a kabáty by bylo značně nepohodlné.Tip pro rodiče: Projít si důkladně celé Království vám zabere okolo 3 hodin, samozřejmě v závislosti na tom, jak moc si budete vše prohlížet. Počítejte s tím, že uvnitř se nenachází žádné občerstvení, s výjimkou nápojových a "sušenkových" automatů. Tedy - máte-li doma malého vláčkomila a víte, že uvnitř nějakou tu hodinu strávíte, vezměte s sebou něco k zakousnutí. Odpočinková zóna se nachází ve spodním patře, hned v bezprostřední blízkosti dětského koutku. Pokud se vám ale doma nic chystat nechce, tak to nevadí. Můžete se občerstvit i v okolních restauracích a po předchozí domluvě se zaměstnanci Království železnic se zase vrátit zpět.
Ve vstupním patře (první podzemní podlaží) se nachází několik různých modelů, která již částečně představují některá konkrétní místa v Čechách, například hrad Okoř (u kterého dokonce můžete stiskem tlačítka spustit zpěv trampů:-))! Velmi pěkně udělaná je zimní krajina, která nejen v Kýšovi vyvolala touhu po stavění sněhuláka. A mně pak ještě nahodila chuť na svařáček:-).

Prošli jsme okolo 3 různých modelů, trochu se pokochali a vyzkoušeli si jízdu tramvají a autobusem - skutečnými. Můžete nastoupit, odpočinout si jako pasažér na sedačkách a nebo si vyzkoušet, jaké to je autobus a tramvaj řídit. Zážitek nejen pro děti, ale troufnu si říct, že i pro tatínky:-).


V zadní části se nachází kinosál a dětská herna. Spíš než kinosál jsme využili právě hernu - Kýša si chtěl poskládat dřevěnou železnici, ale bohužel k ní chyběly vláčky. Spokojil se tedy alespoň se sestavením kolejí. Děti se dál můžou zabavit stavbou puzzle nebo dráhovým mini stolním fotbálkem. Mnohem větší lákačka ale čeká v levé části kinosálu - trenažér strojvedoucího.

Vlakový trenažér je opravdu vychytaný a zabavili jsme se v něm všichni dost dlouho. Na čelní sklo je promítána ukázka, jak vlak ovládat, co dělá která páčka a jak ho rozjet - všechny funkce i páčky máte před sebou k dispozici, takže můžete přesně kopírovat, co se ve výukovém videu děje. Musím říct, že i když nepatřím mezi klasické milovníky modelů a vlaků, tohle dostalo i mě!

Po sestoupení do druhého podzemního podlaží čekala na Kýšu ta pravá výzva - kolejiště mapující téměř celou Českou republiku! Stále ještě se na něm pracuje a ve výsledku má jeho plocha zabírat přes 900 metrů čtverečných. V tuto chvíli si můžete prohlédnout například kraje Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Středočeský nebo Prahu. A je to dílo vskutku impozantní!


Vyzkoušet si můžete roli řidiče nebo cestující v městské hromadné dopravě.

Naprosto úžasné pro děti je to, že mají možnost v modelu zapínat jeho různé funkce stiskem tlačítka. Kýša byl nejspokojenější, když mohl zapříčinit pád stromu (těžko říct, co to vypovídá...), nakrmit slepice na dvoře a vyvolat z hrobu umrlce (začínám si uvědomovat, jestli to naše dítě není trochu morbidní). V modelu najdete kromě železničních tratí, silnic, tramvajových linek spoustu výjevů z běžného života a faktických věcí z jednotlivých krajů. Například zachycení plzeňského Dinoparku, Ještědu v Libereckém kraji, koncert Čechomoru, oslavu Pavlových narozenin (od té doby občas myslím na to, kdo je asi Pavel) nebo pohřební průvod. A k vidění je toho samozřejmě ještě mnohem víc, ale to už nechám na vás:-).Tip pro rodiče: Jedna čistě praktická - podél téměř všech vystavených modelů je nízká lavička, která slouží dětem, aby z ní lépe viděly. Děti tak můžou téměř celé Království železnic projít po této lavičce. Dejte však pozor na to, že lavička také často znenadání končí, ač mohou mít děti pocit, že bude ještě pokračova - Kýša si pěkně odřel koleno. Takže - děti pod dozorem, sami víte, že se mohou velmi snadno zakoukat. A nebo je předem varovat:-).Kromě železničních modelů se také můžete pokochat doprovodnými výstavami. Mně se jednoznačně nejvíc líbila panenkovská výstava - panenky, pokojíčky, nádobíčko, aaaaaaaa! Kluci tuhle holčičí část vzdali a vrátili se zpět k mašinkám, ale já jsem si teda užila! Kýšu ty doprovodné výstavy trochu naštvaly, protože si nemohl pohrát s Igráčkem, Legem, ani krásnými dřevěnými hračkami. A za vidění a divení rozhodně stojí také výstava papírových modelů aut, domů a vůbec všeho možného. Na úplný závěr okruhu druhým podzemním podlažím vás překvapí malá expozice formule - včetně auta a kombinézy řidiče.Tip pro rodiče: Základní vstupné do Království železnic pro dospělou osobu stojí 260 Kč, pro dítě pak od 50 (do jednoho metru výšky) do 180 Kč (studenti). Rozhodně si nechte nakombinovat rodinnou vstupenku. Před návštěvou se také můžete podívat na slevomat.cz, kde jsou vstupenky celkem pravidelně k mání (kupříkladu do konce října 2018 najdete nabídku ZDE). Cena je sice snížena "jen" o 10 Kč, zato si ale odnesete 2 památeční fotografie s nádražáckou tématikou. Konkrétní ceny najdete také na stránkách Království železnic. A tady je výběr několika "zákulisních" :-) - 10 % sleva, pokud přijedete vlakem a prokážete se jízdenkou ČD, 15 % In-Kartou, 10 % mají držitelé Lítačky a volná dětská vstupenka pro členy Klubu KPZ (VZP).Model odráží i klasické výjevy ze života v České republice.

V Království železnic jsou skvěle připravení na malé hosty - na toaletách (pouze ve druhém podzemním podlaží) mají minizáchod pro děti, a dokonce překvapují - přebalovací pult je na toaletě tatínků! Zřejmě předpoklad nízké koncentrace maminek:-). Velmi hezky zpracovaný je také dětský koutek v tomtéž patře, se skluzavkami, lanem, domečkem a dalšími různými vychytávkami, které klasicky děti ocení. Kýša ho tedy rozhodně ocenil!


Za nás - Království železnic můžeme do následujících deštivých dnů jen doporučit! Je to skutečně parádní zážitek i v okamžiku, kdy nejste na vláčky úplně "ujetí". Je impozantní, co dokáží modeláři stvořit a v jakém detailu - zkrátka - stojí za to to určitě vidět! A pokud k tomu máte možnost navštívit výstavu modelů ve všední den, udělejte to - kromě nás tam od rána byly asi 3 nebo 4 rodiny:-).


No a když už jsme byli v Praze a bylo ještě poměrně brzy, hledali jsme co dál. 2 stanice metrem z Anděla jsme popojeli na Národní a navigace už nás dovedla k pražskému Muzeu Lega. Jedná se o největší soukromou sbírku na světě a vystavené exponáty vás zabaví asi na hodinku a půl.Tip pro rodiče: Když vstoupíte na hlavní stránku Muzea Lega vybafne na vás vstup od 70 Kč. Ten skutečně je, ale pro děti do 120 cm (do 3 let zdarma). Standardní vstupné pro dospělého stojí 240 Kč. Pokud se chystáte Muzeum navštívit, můžete využít 20 % slevu, kterou nabízí na jejich webových stránkách, pokud lístky koupíte online. K 20 % slevě se dostanete ZDE. Stačí už jen vybrat, které město chcete navštívit a zaplatit online.Nás s Lukym nejvíc zaujala tématika Star Wars.

K vidění je z Lega prakticky cokoli - od fantazy skládaček s draky, přes Lego technické, až po kompletně sestavenou Star Wars edici - super pro fanoušky, a to my jsme! U Kryštůfka jednoznačně vedla postava Krtečka v nadživotní velikosti a koutek, kde si mohou děti pohrát. Kýša se tak mohl realizovat nejen s Duplem, které zná z domu, ale i s klasickou velikostí kostiček, což pro něj byla zajímavá novinka.


Jakmile jsme vše prohlédli, mířili jsme k vstupu a hle - nutno projít Lego obchodem, abyste se dostali ven. A tak Kýša okukoval, prosil a žadonil. Asi myslím jako téměř každé dítě, které se navnadí na výstavě a pak musí projít takovou lákačkou! Ale protože Dupla máme doma hromady a spíš řešíme, kam s ním, než že by bylo potřeba další, nesetkal se s úspěchem. Naštěstí není z dětí, které by na místě tropily scénu, ale naštvání mu vydrželo až do metra - přes vysvětlování kolik toho doma máme, že nemá svátek ani narozeniny, abychom kupovali takové dárky apod. Přestože samozřejmě vím, že z dlouhodobého hlediska to má pozitivní dopady - na věci se víc těší, víc si jich váží a většinou nechce nějaké blbosti, ale spíš opravdu hezké hračky, občas si opravdu připadám jako lakomý rodič. Řešíte toto se svými dětmi? Za vaše zkušenosti v komentářích tisíceré díky!0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše