• martina

KRÁSNĚ BAREVNÁ ZOO ZLÍN S KRMENÍM REJNOKŮ

Co naprosto miluju? Nápady mého muže! Zejména ty, které vymyslí proti původnímu plánu a řekne nám je 10 minut před odjezdem. Čili - měníme ZOO Olomouc (zase příště:-)) za ZOO Lešná ve Zlíně a vyrážíme na cestu!


Sochy v části japonské zahrady.

Na úvod se sluší říct, že zlínská zoologická zahrada patří bezesporu k nejkrásnějším u nás - pro mě osobně je ta vůbec nejkrásnější. Nenavštívili jsme ji poprvé, ale poprvé jsme tu byli na podzim. A počasí se nám skvěle vyvedlo - sice se teplota pohybovala okolo 4 stupňů, ale sluníčko svítilo. Znáte to - neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečené dítě!


Podzimní a zimní návštěvy zoologických jsou trochu náročnější, než ty v letních měsících a je to právě díky oblečení, do kterého jste navléknutí a které musíte z dítěte každou chvilku sundávat. ZOO Zlín je hlavně o venkovních expozicích, a když jdete do pavilonů, jsou většinou menší, takže se nějaké velké svlékání nevyplatí. My jsme ho absolvovali 2x - v tropické hale Yucatan hned na začátku ZOO (od vstupu 1) a pak u rejnoků.


Velmi příjemné překvapení na nás čekalo hned na pokladně, kde jsme zjistili, jak výrazně se liší vstupné sezónní a mimo sezónu. Vybrali jsme tedy alespoň variantu vstupného 4NATURE, ze které věnujete 2 Kč z každé vstupenky na záchranné programy ve volné přírodě. Žetony, které jsme u vstupu obdrželi si Kryštůfek hodil do speciálních boxů a mezitím co sledoval, kam padají, jsme ho seznamovali s tím, na co přispívá. Tak mrkněte i vy - 4NATURE.


Tropická hala Yucatan vás okamžitě přenese do úplně jiné části světa - nádherné rostliny všude kolem, vlhko a teplíčko, prostě tropy jako vyšité. Okolo volně poletující ptáci a skákající opice, které se dokonce nechají i pohladit. Yucatan se dá procházet dole i nahoře, kde je lanový most, takže o zábavu postaráno:-). Jen tady jsme strávili asi půl hodiny a prostě jsme si jen užívali to super klima!


Pokud nesejdete z cesty, provede vás skrz celou zoologickou zahradu.

Na této ZOO je velmi sympatické to, že je celkem jednoduše poskládaná. A teď rozhodně nechci říct, že by byla malá nebo toho bylo málo k vidění! Je ale udělaná tak, že skrz celou zoologickou zahradu vede jedna stezka, která je velmi dobře označena. Což je super, protože s tím já celkem dost bojuju - mapky a plánky. Nikdy pořádně nevím kde jsem, kudy jít, abychom vše viděli (ještě že máme tatínka:-)) a ideálně se nemotali do kola. Tady nad tím vůbec přemýšlet nemusíte, protože stezka vás krásně provede úplně všude!


Od tropického Yucatanu jsme se pomalu začali přesouvat směrem k nádhernému zámku Lešná. Já už se nemůžu dočkat, až nám Kryštůfek trochu povyroste a půjdeme se podívat taky dovnitř. Zatím jsme to ale odložili, protože těžko říct, jestli by to dal, zámek Lešná nemá speciální prohlídky pro děti.


Vedle zámku stojí asi jedno z největších lákadel zlínské ZOO - pavilon Zátoka rejnoků. V pavilonu je také malý krámek se suvenýry, kde kromě klasických plyšáků koupíte krmení pro rejnoky. Tento pavilon se vyplatí navštívit hned dopoledne, protože jakmile je krmení vyprodané, už krmit nelze. Koupili jsme dva kelímky naloupaných krevetek a zamířili k umyvadlu. Před tím, než vůbec začnete rejnoky krmit, je potřeba umýt si ruce, sundat z prstů a zápěstí prstýnky, hodinky, náramky a pořádně si vyhrnout rukávy:-). Kýša byl naprosto nadšený! Rejnoci zvyklí na krmení od návštěvníků k vám sami připlují, jakmile strčíte ruku do vody a jídlo si od vás berou. Nechají se i pohladit, takže jediné o co se musíte starat je, aby vám dítko nespadlo mezi ně:-). Krásný zážitek, který nás trochu přenesl zpátky na Maledivy. Musíme tam toho Kýšu prostě vzít:-D.


Od Zátoky rejnoků poté po vyznačené stezce projdete postupně celou ZOO. My rozhodně nemůžeme vynechat nic, co se týká dinosaurů, takže hned poté, co jsme vylezli z pavilonu, jsme si to od tučňáků namířili z kopečku směrem dolů, po dinosauřích stopách. Pokud jsou vaše děti zvyklé na klasické dinoparky, budete se muset trochu snažit vyvolat atmosféru, protože tato dinosauří stezka je založena na rostlinách z éry dinosaurů. Občas narazíte na vajíčko nebo nějakou stopu, občas na kostru, ale nečekejte žádné dinosaury v životní velikosti. Přesto má stezka své kouzlo a Kýšovi se moc líbila. Trochu líto mu bylo zazimovaného pískoviště s dinosauří kostrou (to si z minula pamatoval).


Kolik asi váží sloní bobek?

Jakmile jsme vylezli ze stezky dinosauřích rostlin, ulpěl můj pohled na bílém domku, který nesl název Chocolaterie. Ach Bože! Pokud máte slabou vůli a nechcete jíst sladké, rozhodně tam nechoďte. My nechceme jíst sladké a máme slabou vůli, ale máme tatínka, takže žádné úchvatné pralinky jsme neochutnali. Abychom ale nebyli za úplně krkavčí rodiče, pochutnal si Kýša na božské horké čokoládě! Rozhodně si ji při návštěvě musíte dát!


Cestou po stezce jsme prošli celou ZOO - pěkně od Afriky, až po Ameriku. Každá část ZOO je koncipovaná jako jeden konkrétní světadíl. Projdete postupně Afrikou, Asií, Austrálií a Amerikou. Celá část je i vizuálně upravena tak, aby zážitek byl co nejautentičtější.


V Africké části najdete kromě zvířátek, která tam patří, také nádherně udělanou vesnici tak, jak byste na ni narazili v Etiopii. Včetně nádobí, nástrojů, hudebních nástrojů, zkrátka velmi pěkně udělanou ukázku. Musím říct, že to Kýšu zaujalo a bylo hodně zajímavé, jak se zamýšlel nad tím, s čím si asi hrají africké děti, jaký mají pokojíček a že nejspíš opravdu nevypadá tak, jak je zvyklý. Tak, jak jdete Afrikou, narazíte postupně na žirafy, zebry, savanová prasátka (která vypadají přesně jako oblíbené Kýšovo prasátko z Jungle Beat - mimochodem super pohádky nejen pro děti:-)), slony, lvi a naše oblíbené plameňáky. V pavilonu slonů Kryštůfka dost uchvátili informace o sloním trusu - mimochodem víte kolik takový sloní bobek váží? Mrkněte na fotky:-).


Po africké části následovala Asie a majestátní tygr, který byl nevídaně aktivní a pobíhal po svém výběhu. K němu jsme se dostali přes lanový labyrint - tedy já a Kýša, tatínek si na vyhlídku vyšlápl po chodníku. Nahoře na nás, kromě tygra, čekaly také skvělé a hlavně skákavé veverky, které Kýšu strašně bavily, vlastně víc než tygr. Takže nakonec jsme já a Luky pozorovali tygra a za zády se nám smálo dítě pozorující veverky skákající na sítě. Některé se od něj dokonce nechaly drbat na bříšku:-). Co je ale jednoznačně nejkrásnější v této části je japonská zahrada Mu-shin, plná klasických sošek, chodníčků, bonsaí. Nádhera umocněná podzimem a krásným slunečným počasím. Zahrada na Kýšu zapůsobila tak, že dostal hlad a tak jsme se rychle přesunuli do Austrálie, kde jsme tušili restauraci.


Celá ZOO je zážitková - to s dětmi určitě oceníte!

V Austrálii jsme proběhli volný klokaní výběh a mrkli na ptáčky kivi. ZOO Zlín je jediná zoologická zahrada v Čechách, která ptáky kivi chová. Vzhledem k tomu, že je to noční pták, můžete ho zahlédnout převážně spícího v hnízdě - v jeho expozici je online kamera, která přenáší záběr na televizi venku. Co rozhodně s dětmi stojí za to navštívit je v australské části je australský dětský koutek s vodní pumpou, která tedy v zimních měsících nefunguje, ale strašně krásně vypadá! No a samozřejmě přidružený prolézací hrad a dětské hřiště, kde jsme se i přes hlad zkrátka museli zastavit:-). Pamatovali jsme si, že v Austrálii najdeme krásnou jídelní vesničku - s grilováním, jídlem sladkým i slaným, zeleninou, ovocem, zmrzlinou a spoustou míst k sezení, to vše v australském designu - nádherném australském designu. Bohužel už jsme nepočítali s tím, že jsme mimo sezónu a všechny občerstvovací možnosti v Austrálii byly zavřené. Což nám ale rozhodně náladu nezkazilo, Luky vzal Kryštůfka na záda a vzhůru (doslova!) přes Ameriku.

Poslední úsek naší cesty vedl Amerikou - Amazonií. S Kýšou na zádech jsme prošli okolo voliéry papoušků Ara a razili si to do kopce k restauraci, která byla u rejnoků. V rámci tréninku jsme si Kýšu na zádech vystřídali a při výstupu okukovali krásnou přírodu, ve které je stezka zasazená. Cestou Kýša pozdravil mravenečníka a kapybary a už se celkem nahlas dožadoval něčeho k jídlu. Stezka končí prakticky na začátku - u pavilonu Yucatán. Odtud jsme to měli maličký kousek k rejnokům a do restaurace Limpopo.


Restaurace je uvnitř laděná směrem k africkým tématům - aby taky ne, vždyť je v části Afrika. Můžete si v ní přečíst o různých českých cestovatelích, kteří měli co do činění právě s Afrikou a je to také jediná restaurace, která je v rámci ZOO otevřena celoročně. Najíst se tam každopádně dá celkem chutně. Polévka byla výborná a Kryštůfkovi moc chutnal i kuřecí řízek s bramborem. Na jídelním lístku najdete klasické smažené "dobroty", ale pokud se chcete najíst trochu zdravěji, určitě si i tak vyberete.


Dobře najedení jsme se po pěti hodinách krásné procházky začali pomalu smiřovat s tím, že jsme na konci a je čas odebrat se k východu. Kýša ještě projevil zájem stavit se v ZOO shopu, aby si odvezl něco na památku a my toho využili, abychom ZOO alespoň trochu podpořili. Kýša si odvezl krásné autíčko s Emilem Holubem (asi to není Emil Holub, ale my mu tak začali říkat a už to té figurce prostě zůstalo:-)) a žirafou a my mu navíc na podporu ZOO koupili krásné tričko ZOO Zlín se lvem. Od té doby nechce nosit nic jiného:-).


A proč je vlastně v nadpisu "krásně barevná"? ZOO ZLín je totiž zároveň botanická zahrada a nutno říct, že na podzim má opravdu kouzlo! A pokud už nestihnete podzimní návštěvu jako my, můžete zkusit zimu - adventní akce tady budou mít určitě svoje kouzlo! Aktuality můžete sledovat na facebooku ZOO a zámek Zlín - Lešná. Tak ať se vám líbí! My se určitě vrátíme!0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše