• martina

Malí milovníci dinosaurů

Máte doma jednoho? My ano... Trvá to už asi 4 roky a má to různou intenzitu. Teď mluvím o vztahu našeho syna k dinosaurům. Aktuálně jsme v takovém méně intenzivním období. A tak jsem se rozhodla mrknout na malé milovníky dinosaurů trochu "vědecky".


Zub Spinosaura. Takové dárky dělají Kýšovi obrovskou radost! Tento dostal od dědy a babičky.

Vědci z univerzit v Indianě a Wisconsinu se několik let zabývali tím, jaký vliv má nejen na dětství, ale také na dospělost to, když má dítě až "obsesivní" zájem o jedno téma, konkrétně v období od 4 do 6 let. Nás konkrétně zajímají dinosauři, ale témat existuje samozřejmě víc (jedním z nich může být také fascinace vesmírem).


Děti jsou skvělé v koncepci

Výzkum ukázal, že děti s trvalým zájmem o téma dinosaurů jsou skvělé v koncepčním myšlení. Tedy v propojování tématů na různých úrovních. U nás to začalo návštěvou dinoparku po druhém roce a seriálem o dinosaurech. A pak už svůj zájem jen prohlubovatl - skrze knížky a jejich prohlížení, malování a samozřejmě pojmenovávání různých druhů. Jedna z nejoblíbenějších činností byla stavba dinoparku z Dupla a hraní si s dinosaury. Později se přidalo čtení názvů, jejich psaní a malování na opravdu dobré úrovni. Ano, skutečně v dinosaurech jedeme už čtyři roky.


"Tati, ta paní nemá pravdu, to není Brontosaurus. Podívej se na tu hlavu, to je jasný Diplodocus. Nehledě na to, že název Brontosaurus už se nepoužívá."

Toto koncepční přemýšlení trénuje děti do budoucna. Dokáží se lépe soustředit, propojovat různé úrovně tématu i témata napříč. Zároveň se u nich rozvíjí řečové schopnosti - vyprávění příběhů, hraní si s dinosaury, to vše jim velmi pomáhá. Nehledě na názvy, které jsou schopné naprosto bez chybičky vyslovit.


Kryštůfkovy kresby - samozřejmě je všechny schovávám. Jsou to poklady!

Jak děti podpořit

Jako rodiče můžeme zájem dětí podporovat. Jedna z věcí, které výzkumy ukázaly je také ta, že pokud děti dostávají další nové informace (často právě ze strany rodičů), může být jejich zájem trvalejší a "přežít" i krizová období.


My jsme Kýšův zájem podporovali vždycky rádi. Dinosauři jsou pěkné a zajímavé téma, takže proč ne, i když to někdy bylo trochu moc:-). Myslím, že v jednom období si reálně myslel, že je skutečný dinosaurus:-). Máme doma spoustu knížek o dinosaurech (výběr z naší knihovny najdete TADY), ze kterých si po večerech čteme a protože ráda maluju, často si spolu dinosaury kreslíme. No a samozřejmě sledujeme dokumenty a o tématu aktivně mluvíme a podporujeme ho.


"Mami, viděl jsem skvělý dokument a byl tam paleontolog Nizar Ibrahim. Můžeme mu napsat, jestli by mi poslal svůj podpis a taky to, že jednou bych chtěl být v jeho týmu?"

Mimochodem, Nizarův podpis mu visí zarámovaný na stěně v pokojíčku a v pravidelných intervalech zkoumáme jeho webové stránky.


Fajn Park Chlumec nad Cidlinou. Ač dětský zábavní park, dinosauři jasně vedou nad trampolínama.

Kromě Dinoparků navštěvujeme velmi rádi i různé geostezky, geoparky a místa, kde se vyskytují jakékoli zkameněliny. Na naše výlety do Dinoparků se můžete podívat tady. A jako zpestření navštivte určitě Geopark Stolany nebo Skryje, kam si nezapomeňte vzít kladívko:-).


Když zájem opadá

Šestý rok se ukazuje jako kritický v udržení zájmu dětí. Často za to může nástup do školy, kdy má najednou malý "dinosaurofil" méně času, nebo třeba nový kolektiv, který svůj zájem najednou přesměruje jinam a dítě jde s ním.


I u nás se toto děje. Kýša je teď poměrně výrazně ovlivněn světem Minecraft. Ale stále cítím, že tam ti dinosauři pořád někde jsou a často si večer bere své oblíbené knížky a čteme je spolu. A tento víkend jsme shlédli celou novou řadu Jurský svět - Křídový kemp na Netflixu. Myslím, že i když jsou ta období různě intenzivní, že tam ti jurští obři prostě pořád jsou:-). A já to velmi ráda podporuju!


PS: Dneska ráno jsme vstali s tím, že by Kýša chtěl jet na výlet. Do Dinoparku:-).Trilobit a podpis Nizara Ibrahima. Co víc mít v dětském pokoji?


Odkaz na studii


https://www3.nd.edu/~kkelley/publications/articles/Alexander_Johnson_Leibham_Kelley_CD_2008.pdf
0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše