• martina

MEZINÁRODNÍ DEN DĚTSKÉ KNIHY

Na 2. dubna připadá každoročně velmi krásný "sváteční" den - Mezinárodní den dětské knihy. Není to tak úplně náhoda - tento den se narodil Hans Christian Andersen, známý to autor nádherných pohádek (více či méně:-)) pro děti! A při té příležitosti dáváme 3 tipy z naší knihovny:-).


Kryštůfka vedeme ke kladnému vztahu ke knihám od malička. Dřív jsme měli Kýšovu knihovnu rozdělenou na 2 části - s dozorem a bez dozoru. Některé knihy jsou pro mě učiněný poklad do dětské knihovničky! A díky tomu, že nějakou knihu má v ruce prakticky denně, tak se tato fáze velmi rychle upravila a v tuto chvíli už není vůbec potřeba.U nás v knihovně velmi často zastoupené - knížka z řady tzv. Svojtkovin. Svojtka & Co je naše opravdu oblíbené nakladatelství, dětské knihy tam nakupujeme často. Knížka krásně ilustrovaly Benedetta Giaufret a Enrica Rusiná.Srozumitelnou formou odpovídá na jakékoli otázky týkající se vesmíru. Naše nejoblíbenější část je rozhodně ta o sluneční soustavě. Myslím, že brzy budeme muset pořídit hvězdářský dalekohled.

Knížka je skvělá i pro rodiče - přiznám se, že na každou otázku týkající se vesmíru opravdu neznám odpověď. A když ji neznám, vím kde hledat:-). A většinou hledáme všichni společně.


Na konci knihy můžete s dětmi procházet kvíz, který hezky shrnuje celý obsah knížky. Myslím, že patří do základní výbavy každého malého milovníka vesmíru!
Knížek o dinosaurech má Kýša nespočet, ale tahle vyniká. Dinosaurium vyšlo v nakladatelství Albatros a koncepčně patří k (nyní) trojlístku Animalium (o něm někdy příště), Botanicum a Historium (na ty se teprve chystáme). Autoři Chris Wormell a Lily Murrayová.

Kniha je tvořena jako takové muzeum na papíře. I na jejím přebalu najdete přímo napsáno "Račte vstoupit do muzea". A to my rozhodně doporučujeme. Pohled do světa dinosaurů trochu jiným způsobem a zároveň doprovázený tak nádhernou kresbou, až se mnohdy tají dech.V popisech je určitě zaměřena spíš na starší děti, než jsou 4 roky. Doporučována je od 8 let a zcela upřímně říkám, že ještě nedávno patřila do knihovny "s dozorem". Ale kvůli obrázkům rozhodně stojí za to ji mít, klidně i pro prcka. Kýša pro ni sáhne vždycky, když narazíme na druh, který nezná a chce ho pojmenovat. Najdete v ní totiž i druhy, které obecně nejsou až tak "profláklé".

Třetí a pro dnešek poslední tip do dětské knihovničky jsou tyto úžasné MAPY. Vyšly v nakladatelství HOST a vytvořili (ano, nenapsali, ale vytvořili) je Aleksandra a Daniel Mizielińští. Vytvořili proto, že to co se skrývá uvnitř, je pro nás téměř umělecké dílo!


Již samotný obsah je velmi pěkně rozčleněn a rychle se v něm zorientujete. Jediná drobnost, která nás občas tak trochu mrzí je to, že v knize nejsou popsané všechny země. Na první dobrou nás nenapadlo o tom moc přemýšlet, ale přetřásáme teď téma dovolená a například Vietnam jsme prostě Kýšovi ukázat nemohli. Tedy - v této knize.

Každá zastoupená země se dočkala svého geografického vyobrazení a základních údajů, jako je rozloha, hlavní město, počet obyvatel a podobně. Dál už zemi mohou poznávat i ty nejmenší děti, protože veškeré pro ni typické věci jsou namalované. A nutno podotknout, že nádherně namalované!


Kýša pro knížku jde kdykoli, kdy si doma vypravujeme o nějaké cizí zemi. Naposledy to bylo dnes ráno u tématu tornádo - samozřejmě v ní chtěl ukázat, kde se tedy ta tornáda vlastně vyskytují. Skvělý a šikovný pomocník, kterého si děti zamilují!
Tak - do Mezinárodního dne dětské knihy zbývá ještě dost času na to, abyste svému prckovi nějakou tu knihu pořídili a my doufáme, že jsme vás k tomu třeba inspirovali. Kýša určitě jednu dostane - a budu ráda, když mi do komentářů dáte tipy, která je právě u vás ta nejoblíbenější. I já se totiž moc ráda inspiruju!

0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše