• martina

Není babička, jako Babička - stezka Babiččiným údolím

Do Babiččina údolí je krásný výlet kdykoli, dokonce i v pořádném pařáku. Sama si jich ze svého dětství pamatuji několik. Vždycky jsem měla nejradši všechno to vyprávění okolo. A když je to navíc v létě, bude vás po celé stezce okolo Zámku Ratibořice doprovázet omamná vůně jasmínu.


Stezka je plná dobrodružných zákoutí, která kluky logicky dost bavila. Vzácný moment, kdy šli za ruku:-).

Zaparkovali jsme hned na prvním parkovišti u zámku a v zámeckém parku jsme se napojili na naučnou stezku, která nás dovedla až do údolí. Stezka je úžasná - z větší části je ve stínu stromů a keřů a (s výjimkou zámeckého parku) se na ní kluci dost vyblbli mezi stromy a keři. Stezka je navíc tak akorát dlouhá, že zvládnete děti i rámcově seznámit s Boženou, Babičkou, Barunkou a ratibořickou kněžnou.Nevím jak vaše, ale naše první kroky obvykle směřují k nějaké osvěžovně. Na nanuka, pivečko, no však to určitě znáte:-). Rychle jsme prošli okolo pomníku Babičky s dětmi a vydali jsme se dál, směrem k Viktorčinu splavu. Tam se kluci těšili asi úplně nejvíc - měli totiž slíbeno, že se můžou vykoupat v Úpě.


"Mami, čí to teda vlastně byla babička?"

Ráchání nohou v Úpě bylo osvěžující do té míry, že asi za 5 minut jsem měla křeče v lýtkách. Kluci jsou ale vodníci, takže žádné výmluvy a pořádně jsme si to ve vodě užívali. Do chvíle, než jsem na prvním kameni objevila pijavici. I kluky to vyhnalo z vody:-D.
Příležitostí k máchání se měl Kýša ještě několik. Z Úpy se odklání malé potůčky, které protkávají celé Babiččino údolí, využil to tedy hned při návratu k Panskému mlýnu a budově Mandlu. V době, kdy jsme zde byli, byl vstup dovnitř do objektů podmíněn rouškou. A pro Kýšu, i přes jeho zvědavost, byla prostě rouška překážkou.


Naše trasa v Babiččině údolí:
Co nevynechat?

  • klasickou fotku pomníku Babičky s dětmi

  • domácí nanuky, kterou po areálu rozváží milý pán se zmrzlinovým vozíkem

  • koupačku v Úpě

  • procházku po zámeckém parku

I přesto, že jsme byli v Babiččině údolí už několikrát, tak víme jistě, že se sem zase za rok vrátíme.


0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše