• martina

OBJEVOVÁNÍ VĚDY A TECHNIKY - NÁRODNÍ TECHNICKÉ MUZEUM

To slovo technické.... Když jsme jeli před pár lety do technického muzea poprvé, bez Kýši a jen s Lukym, tak jsem se neubránila myšlence, že jako holka tam nebudu mít moc co dělat. Od té doby jsme tam byli několikrát a vždycky se tam rádi vracíme!


Pohled na hlavní halu Národního technického muzea.

Tentokrát byl náš návrat jako jedna z mála variant, které nás napadly. S Kýšou po operaci jsme hledali místo, kde nebude úplně narváno, ideálně tam nebude moc zima, aby nenastydl a bude nás to bavit. A hlavně - Kýšu to trochu rozptýlí od neustálého sezení doma, v klidu, nelítat, nerošťačit, nelumpit... To se tam totiž příliš nedá.
Tip pro rodiče: Pokud máte doma malé rarachy a je pro ně ještě potíž udržet trochu pozornost a nerošťačit, tak tuto zastávku raději vynechte. Personál Národího technického muzea je dost neúprosný a téměř všechny exponáty, které jsou vystaveny jsou nesahací a neinteraktivní. Tak aby se z vaší návštěvy nestalo peklo pro vaše nervy...Národní technické muzeum v Praze je obrovská budova, která vás pohltí svou atmosférou a reálně vás dokáže přenést do dob dávno (i nedávno) minulých. Po zaplacení vstupného jsme si odložili kabáty do šatny a vydali se rovnou do hlavního sálu přímo proti pokladnám.


Hlavní sál je vlastně obrovská hala a je celá věnována dopravě. A to opravdu téměř jakékoli dopravě - obdivovat můžete historická auta, kola, motorky, parní mašiny, letadla a dokonce i balón. Všechny vystavené exponáty jsou reálné, takže se jedná o velmi opravdový zážitek. Část té atmosféry si můžete zažít i na webových stránkách muzea, konkrétně ukázky z "dopravní haly" najdete ZDE. Kryštůfek jednoznačně nejvíc obdivoval vlaky - dokonce využil možnosti si vylézt po schůdcích a nakouknout topičovi do kotelny. A nás napadlo, že by nebylo od věci udělat si nějaký delší výlet právě vlakem - napadne vás určitě to samé, až uvidíte jídelní vůz!


Expozice týkající se vesmíru jednoznačně vedla!


Tip pro rodiče: K muzeu se pohodlně dostanete autem, hned před ním jsou placená parkovací místa. Za necelé 3 hodiny jsme zaplatili asi 100 Kč. Pohodlně se sem Dostanete také městskou hromadnou dopravou - zastávka tramvaje Letenské náměstí.Poté, co jsme důkladně proběhli dopravní halu, jsme se vydali do dalších expozic. Mezi stálicemi najdete v muzeu expozice architektury, astronomie, hutnictví, fotografie, hornictví, techniky v domácnosti, nahlédnout do televizního studia, do oboru tiskařství, hodinářství a dalších směrů. Nás přirozeně většinou nejvíc zaujme to, co zaujme Kryštůfka, takže nejvíc času jsme strávili v expozici astronomie, která je u nás velmi horké téma:-). Navíc je potemnělá a velmi pěkně udělaná.


Hned u astronomické expozice je zaparkovaný policejní motocykl, jehož vyzkoušení si Kýša "vysloužil" u paní z ostrahy, která byla nadšená z jeho astronomických reakcí. Nejen, že se mohl posadit a vyfotit, ale také mu motorku rozblikala. Nadšení dítěte nezná hranic, nadšení rodičů je o něco menší, protože z modulu POZOR, NESAHAT nám dítě naladila na totální interaktivitu.

Nezbývalo nic jiného, než se odebrat do herny. Herna v Národním technickém muzeu je plně zaměřená na Merkur stavebnice, takže Kýšu zabavila jen do té doby, než si chtěl pohrát se sestaveným autíčkem a dostal od ostrahy stopku. Takže ve finále ani herna nebyla tak docela interaktivní, protože mezi výtvory návštěvníků jsou i takové, se kterými si děti nemůžou hrát, a nejsou vůbec odlišené. Navíc - paní z ostrahy nebyla zrovna příjemná. Chuť si hrát byla tedy velmi rychle nahrazena chutí zmizet.


Otcovsko-synovská láska u modelu obce v důlní expozici.


Tip pro rodiče: Rozhodně stojí za to si před návštěvout prohlédnout webové stránky Národního technického muzea ZDE. Každý rok mají určené dny, kdy si můžete expozice prohlédnout za zvýhodněné vstupné. A pozor - každé pondělí mají zavřeno!Náladu jsme si spravili v podzemí - konkrétně hutnictví a hornictví jsou velmi povedeně udělané a zajímavé expozice, a to nejen pro dospělé! Kýšu nejvíc zaujal model důlní věže - od té chvíle prakticky nepřestal plánovat, jak ji doma postavíme z Dupla.


Po parádní procházce v interiérech muzea jsme se ještě odhodlali ke krásné procházce po Letenské pláni - parku přímo proti vchodu Národního muzea. Pokochali jsme se výhledem na Prahu, osedlali jsme si barevné koníky a načerpali jsme trochu čerstvého vzduchu do plic. Parádní zakončení výletu, po kterém Kýša cestou domů spal v autě jako dudek! Takže - ať máte doma kluka nebo holku, v Národním technickém muzeu se určitě zabaví, jen vezměte v potaz jejich schopnost vnímat v okamžiku, kdy se jedná o neinteraktivní expozice. A určitě přidejte procházku po Letenské pláni, nebudete litovat!0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše