• martina

Podzimní okénko o rýmičce a nachlazení

Aktualizace: úno 10

Je to tu a ještě o něco horší, než v letech minulých. Podzim, nachlazení, období chřipek a souběžně také nově období covidu, nárustu nemocných, unudlených dětí, chrchlajících dospělých.... Ale tak už dost:-).


Ovoce, čaj, mořská voda do nosu a bonbonky na cumlání. Jo a taky Puntík a Šikulka. Bezva výzbroj pro nastydlé dítko.

Kdysi dávno jsem dělala rozhovor s panem doktorem Černým z ozdravovny Olivovna ohledně dětské imunity a o tom, jak ji posilovat. To byly Kýškovi tuším tak 2 - 3 roky. Rozhovor to byl velmi poučný a musím říct, že jsem o něm velmi dlouho přemýšlela. Také proto, že jsme se v té době potkaly s Henoch-Schönleinovou purpurou, která často vzniká při častých infektech horních cest dýchacích. Začala jsem tedy mnohem víc přemýšlet o posilování imunity z dlouhodobého hlediska. A kdyby vás zajímal ten rozhovor, najdete ho TADY.


Vyvážená strava

Nejsme příznivci žádného extrémního "jídelního" proudu ani dietního režimu. Obecně bych řekla, že se snažíme jíst kvalitně a zdravě. Když mluvím o kvalitě, znamená to, že čteme etikety, pro maso chodíme k řezníkovi a od něj si bereme také prakticky jediné uzeniny, které jíme - šunku a slaninu. Zeleninu pěstujeme v rámci rodiny (díky babi!), ovoce taktéž. A pokud nejsme v sezóně, prostě ji kupujeme z různých zdrojů.


V jídelníčku se nám se železnou pravidelností objevují luštěniny (alespoň 2x týdně), ryby (alespoň 1x týdně), každý den několik porcí ovoce a zeleniny, obiloviny ve formě kaší (jáhlová, pohanková, ovesná a další), zařazujeme ořechy a různá semínka, vyhýbáme se cukru a "špatným" tukům. A tím neříkám, že si občas nedáme kousek čokolády nebo nerozděláme pytlíček chipsů. Jen nad jídlem trochu přemýšlíme a snažíme se sledovat, co je pro nás dobré a co ne. Za předpokladu, že dodržujeme pravidlo různorodosti.


Na podzim je také oblíbená naše p(h)olívka. Silný vývar a bylinky, to imunitu zaručeně nakopne.

Dostatek aktivního pohybu

A ještě ideálně na čerstvém vzduchu. Kýša navštěvuje (teda teď už spíš navštěvoval) jednou týdně sportovní kroužek a všichni společně se snažíme co nejčastějši vyrazit na procházku, kolo, zkrátka trávit společný čast aktivně. A taky doma trochu cvičíme. Moje jógová dvacetiminutovka ve zrychlené jedné minutě viz níže:-).Čistota, půl zdraví

Ruce! Kýšo ruce! Kýšo, umýt ruce! Ruce! A tak stále dokola. Nevím, jak je to možné, ale tuhle aktivitu stále ještě nemá automaticky, musíme mu ji stále připomínat. A prostě to budeme dělat, dokud se z toho automatika nestane. A asi je jasné proč:-). Mezi naše občasné pomocníky taky patří nosní konvička. O tom, co to vlastně je a benefitech nechám raději vyprávět někoho jiného. Tak mrkněte TADY.


Odpočinek

Odpočinek je u Kýši oříšek. Už zhruba ve dvou letech přestal spinkat po obědě, spánek bojkotuje ve školce a večer rozhodně nepadá v sedm hodin. Je to takový malý nespavec. Co se ale dá dělat? Zařadit alespoň odpočinkové aktivity, když už ne přímo spánek. Je to důležité nejen pro odpočinek, ale také pro zklidnění. Prohlížíme knížky, čteme, hodně využíváme Kouzelné čtení. Zkrátka aktivity, při kterých si Kryštof odpočine po obědě, když už nechce spinkat.


Aktivity na čerstvém vzduchu - pohyb, otužování a o prospěšnosti čerstvého vzduch nemusíme polemizovat:-).

Otužování

Nepředstavujte si, že se každý večer noříme do bazénku s ledovou vodou ve stylu Wim Hofa. Primárně jde o to, abychom Kýšu "nepřehřívali". Oblékáme s rozmyslem, často větráme, vycházky praktikujeme téměř za každého počasí.


"Neseď na té zemi, je to studený." Ne, když je správně oblečené!

Sem tam vitamín navíc

Na podpoření imunity jsme zkoušeli mnohé - od různých želé bonbónků, multivitamínků, rakytníčků a podobných preparátů, až jsme se dopracovali ke Colostru.


Z hlediska přirozeného posilování imunity mám tak pocit, že děláme maximum.


Návštěva lékaře? S rozmyslem!

Právě teď máme Kryštůfka doma. Začalo to jako klasické nachlazení - kašel a rýma. Vzhledem k situaci jsme ho okamžitě stáhli ze školky (přeci jen nechceme, aby se na něj koukalo jako na kašlajícího vyvrhela:-D) a začali domácí klid. Protože neměl žádné teploty, nešli jsme ani k lékaři a nechali tomu volný průběh. Jak se to říká - neléčená rýma trvá týden, ta léčená sedm dní.


Domácí režim "nastydnutí" je u nás hlavně o dostatečném pitném režimu a babských radách. Takže stále dokola krájím cibuli na šťávu, vařím tymiánový sirup a čaj, čaj, čaj a čaj. Recepty na naše nejoblíbenější babské rady najdete dole.


Cibulová kašlačka - klasika, kterou nejspíš sami znáte z dětství:-).

Tentokrát se naštěstí nachlazení obešlo bez teplot. Když přeci jen teplota vyleze, k paní doktorce stejně většinou hned neběžíme (pokud se nejedná o vysokou horečku, ale i tak nejprve voláme). Nejdřív se spojíme telefonicky a domluvíme se na postupu. Teprve poté navštěvujeme ordinaci. Považuji za rizikovější v takových případech k paní doktorce spíše jít a čekat s ostatními nemocnými v čekárně, než nejít. A není to covidem, tento postup dodržujeme od začátku.


Režim dne, když jsme všichni doma

Na toto téma jsem se rozepisovala na jaře, když jsme všichni uvázli v celostátní karanténě. Článek najdete tady: DOMÁCÍ KARANTÉNA. Já i Luky pracujeme doma, takže bez režimu pro dny, kdy se nemarodí tzv. na plný úvazek je zkrátka potřeba. Samozřejmě se může stát, že nás nemoc skolí a pak asi budeme těžko cvičit jógu a dělat v pohodě úkoly do školky. A v takovém případě nastupuje Netflix nebo HBO GO, knížky a sem tam nějaká hra na tabletu nebo deskovka. Zkrátka a dobře - cílem je udržet se v posteli a v klidu. Naše doporučení na prima pokoukání najdete TADY.


Netflix nebo HBO GO. Sama si pamatuju, že když jsem jako malá marodila, nebylo nic lepšího než knížky a pohádky!

Cibulová kašlačka

- 2 větší cibule

- lžíce medu


Cibule v tomto podání podporuje vykašlávání a podporuje léčbu zánětů horních cest dýchacích. Nakrájím ji na jemno a smíchám s medem. Následně natlačím do nádoby a nechám odležet v chladu a temnu, dokud nepustí šťávu. Tu chuť si pamatuju ze svého dětství a Kýšovi občas ujídám:-).


Cibule k hlavě

To jsem někde vyčetla, když byl Kýša ještě miminko. Při nástupu nastydnutí rozkrojím cibuli na čtvrtiny a po usnutí ji položím na zem k hlavičce. Prý do sebe natahuje toxiny a její inhalování desinfikuje.


A do třetice - cibule jen tak

Do dětí se dostává jen těžko, ale zkuste to. Účinky cibule jsou samozřejmě v syrové formě je nejúčinnější. Já ji kamufluju nejčastěji na chlebík s rybičkama, který syrovou cibulkou posypu. Trochu ostřejší varianta (kterou ale miluju!) je cibulka na drobno na chleba se sádlem, a to nejlépe kachním, o trochu hůře, ale stejně skvěle, s vepřovým. Mňam!


Česnečka

Klasickou česnečku platit zlatem! Ordinujeme si, když nemoc přichází.

- 5 větších brambor

- lžička kmínu

- menší palice česneku

- sůl, majoránka, libeček, pažitka podle chuti


Oloupané a na kousky pokrájené brambory dám vařit s kmínem. Syrové je házím až do vroucí vody, stejně tak kmín. Zhruba v polovině vaření přidám polovinu palice česneku, celé stroužky. Vařím do úplného změknutí brambor a česneku. Vše ve vodě společně rozmačkám a přidám prolisovanou druhou polovinu palice česneku. Chvilku povařím a dochutím solí a bylinkami.


Tymiánový sirup

Domácí tymián je domácí tymián, ale samozřejmě můžete využít i ten, který koupíte v obchodě. Dělám ho zhruba z 10 gramů tymiánu, 200 ml vody a 200 g třtinového cukru. Vše dohromady vařím asi 15 minut, nechám zchladnout, přecedím a ujídáme po lžičkách:-).


0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše