• martina

S prcky na vodu? Zkuste Orlici

Nezkusíme s klukama vodu? Představa toho, že jedu s Lukym a Kýšou na kajaku byla spíš úsměvná, protože představa, jak by to naše éro vydrželo pár hodin sedět v klidu je fakt vtipná. Ve finále ale - proč ne?! Jen jsme se se ségry rodinou domluvili, že pojedeme raději na raftu. A dopadlo to skvěle!


V RAMPA sportu vám půjčí veškeré vybavení - od lodí, přes sudy, až po dětské vesty. Trochu jsem litovala, že jsme klukům nevzali i dětská pádla.

Protože toho teď máme z pracovního hlediska hromadu, vzala si vše na povel moje drahá sestra. Což je záruka toho, že je vše objednané, ověřené a že to dobře dopadne. A taky že dopadlo - předem rezervovala raft, zjistila vlaky a zajistila organizační věci. Na nás už bylo jen to, abychom stihli být včas na nádraží, což nebyl až takový problém.

Tip pro rodiče: S kluky (4 a 3 roky) jsme byli na vodě poprvé. Já podruhé v životě, Luky jezdil dřív celkem často, ale teď měl docela dlouhou pauzu. Nevím, jestli je to jako s kolem a nezapomíná se to, ale raději jsme volili dostupnou a velmi klidnou trasu po Orlici. Nalodění probíhalo v kempu půjčovny lodí RAMPA sport a jeli jsme do Krňovic, což bylo necelých 15 kilometrů po vodě. Orlice je v úseku, který jsme sjeli, velmi klidná. Řekla bych, že pro začátek úplně ideální a možná bychom dokonce uvítali, kdyby řeka alespoň trochu tekla, protože jsme si celkem dost mákli.

Vyrazili jsme v neděli ráno a sraz jsme měli na královéhradeckém nádraží před devátou hodinou. Pro kluky to už teď bylo prima dobrodrůžo, protože nejezdí vlakem každý den. O umocnění zážitku se postaral i vtipný pan průvodčí, který je nechal štípat lístky, dávat razítka a navíc jim vystavil každému jednu dětskou jízdenku s obrázkem a básničkou. Necelá půlhodinka do Týniště utekla jako voda. Z nádraží nás pak čekala asi dvacetiminutová cesta pěšky k RAMPA sportu.


Ve vlaku se kluci zabavili nejen autíčky, ale hlavně s panem průvodčím, který byl vyloženě šprýmař.

Kromě půjčovny veškerého vybavení je v areálu také kemp a malá hospůdka s dětským hřištěm, což jsme hned využili. Teda tu hospůdku, ne hřiště. Klukům jsme půjčili vesty, zařídili jsme lodě, pádla a sudy, a vše jsme rovnou zaplatili. Dali jsme si na cestu jedno pivko, kluci, už naložení v raftu, pěkně posvačili a mohli jsme vyrazit.


Příroda okolo Orlice je úžasná a působí neskutečně uklidňujícím dojmem. A i díky tomu, že voda neteče úplně rychle, jsme si ji skutečně velkoryse vychutnávali! Patří do přírodního parku Orlice, který si stále zachovává svůj typický ráz. Cestou jsme viděli nádherné vážky, kachny a v řece spoustu malých rybiček. K vidění tu ale není jen to - s trochou štěstí můžete vidět například ledňáčky nebo vydry.


I když třeba nebudete mít štěstí (ani my ho neměli) a ledňáčka ani vydru neuvidíte, tak rozhodně není třeba smutnit. Nádherná je totiž i příroda okolo - louky, stromy, vše krásně viditelné z řeky. Takový zelený balzám na nervy:-). Samozřejmě částečně zasahuje i do řeky, takže o obeplouvání nebo podplouvání padlých kmenů nebyla nouze! A věřte, že v tu chvíli byly děti ve svém živlu!


Orlice vám cestou nabízí nejen pohled na krásnou přírodu, ale také spoustu malých pláží pro nutné přestávky.


Na břehu je také poměrně hodně chatiček a jejich majitelé se často nebojí pořádné výzdoby. Zejména pro kluky bylo zajímavé pozorovat vodníky všemožných velikostí nebo třeba pirátskou chatku, která skutečně vypadala, že ji obývají piráti. Tam jsme museli honem přidat, aby nás nepřepadli:-). Kýša si hned vzpomněl na své oblíbené hrdiny z Lipa Landu!

Tip pro rodiče: Cestou z Týniště do Krňovic není moc šancí potkat hospodu. Konkrétně jedna, zastávka Petrovice, ale tu jsme nějakým záhadným způsobem úplně přejeli. Takže jídlo s sebou! Je totiž spousta možností, kde si udělat zastávku. Různými plážemi je řeka posetá, takže si určitě tu svoji najdete. My jsme cestou stavěli asi 3x a litovala jsem, že nás nenapadlo, vzít si buřty. Na jedné větší pláži bylo i improvizované ohniště, kde by bylo možné je opéct. A dokonce tam i nějaký dobrotivec nechal na opékání klacky. Takhle jsme jídlo vyřešili tousty, bagetami a ovocem a zeleninou. Věřte, že na vodě vyhládne! To, co běžně vozím na výlety jsem tentokrát zdvojnásobila:-).

Po dojezdu do Krňovic jsme vytáhli lodě a v hospodě si dali něco malého k snědku. K hospodě si pro lodě přijeli z půjčovny a tím bylo naše vodní dobrodružství u konce. U kluků to, ostatně jako obvykle, vyhrál řízek a nedaleké dětské hřiště. Takže zatímco my jsme odfukovali a odpočívali u piva, kofoly a kafe, kluci blbli na hřišti a úspěšně pracovali na tom, aby odpadli ideálně cestou domů.


Z Krňovic jsme se pěšky přesunuli na nádraží do Třebechovic pod Orebem, cestou jsme ještě stihli moc dobrou zmrzku (děti a tatínci) a výbornou ledovou kávu se zmrzlinou (pro tu máme se ségrou slabost:-)). A pak už nás čekala cesta domů vláčkem. Kryštůfek usnul kolem šesté a probudil se až druhý den ráno. Dokonce ani mytí v posteli ho neprobralo, čemuž se ale vůbec nedivím. Celý den plný parádních zážitků prostě člověka dokáže utahat!0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše