• martina

Středověká sobota v Dětenicích

Jedna bláznivá sestřenka, jeden zdánlivě bláznivý nápad a jeden úplně perfektně strávený den v rodinném kruhu. Tak zhruba takhle by se dal popsat náš výlet do středověké krčmy v Dětenicích.


Při procházce zámeckým parkem se kluci rozhodně nenudili!

Celý výlet začal 25. 12. 2018, kdy jsme se tradičně sešli celá rodina k svátečnímu obědu u Kýškovi prababičky. Moje sestřenice tam tehdy oznámila, že 25. května 2019 pojedeme celá rodina do Dětenic. A že zařídí vše, včetně dopravy minibusem. Byl prosinec, ale fakt rychle to uteklo :-).

Sestřenka Lucie skutečně zařídila vše a báječně to zorganizovala (doufám, že si to přečte :-)). Vypůjčila minibus a větší část rodiny do Dětenic sama odvezla. V Dětenicích jsme se sešli před 11 a prvním bodem skvěle vymyšleného programu byl oběd ve středověké krčmě.


Pokud jste v Dětenicích nikdy nebyli tak vězte, že pokud jste útlocitnější vzhledem k nárokům na stolování a jazyku, tak si nechte tento zážitek ujít. My tam jeli za zážitkem a musím říct, že se nám ho dostalo vrchovatě. Dobové je tam všechno – od posezení, přes celkovou atmosféru uvnitř (žádná světla, skutečně jen svíčky, pár obrázku z interiéru restaurace najdete i na webových stránkách dětenické krčmy, oblečení obsluhujících a také jejich jazyk. První věta, kterou jsme slyšeli z úst obsluhy byla: „Nazdar holoto, co budete chlastat?“. Po celou dobu tak v restauraci zkrátka mluví a netrvalo dlouho a někteří z rodiny si to začali skutečně užívat (ano, prababička a ano, Lukyn). Nejvíc v šoku byly paradoxně děti. Kýšova věta „Maminko, proč mi říká ten pán smrade?“ si zasloužila nemalé vysvětlování :-).

Tip pro rodiče: Skutečně ani před dětmi si žádné zvláštní servítky obsluha nebere. Na druhou stranu jsme klukům rychle vysvětlili, jak se věci mají a že jsou vlastně v takové středověké pohádce. Velmi rychle si tak začali připadat a už jim to divné nepřipadalo. A také nutno dodat, že obsluha není vulgární a nepoužívala žádné sprosté výrazy (alespoň ne před dětmi:-)).

I výběr jídla je velmi dobový – jídelnímu lístku dominují hlavně masité pochoutky. Objednat si můžete například vepřové koleno, svinský jazyk, žebra, steak nebo třeba kachnu. A všechno to bylo naprosto vynikající! K masu nám v ošatkách naservírovali chléb z vlastní pekárničky (geniální!), kyselé okurky, beraní rohy, výborný křen a grilovanou zeleninu. A kromě dětenického chleba jsme také ochutnali skvělé dětenické pivo! A jak je silné? „No panenko, to máš dost různý, jak se zrovna podaří.“


Krásné prostředí dětenické kavárny.

Tip pro rodiče: Naše děti by prakticky všude mohli jíst špagety. Ty ale v Dětenicích zrovna nenajdete, stejně tak další klasická dětská jídla (i když i pro prcky samozřejmě něco mají). Nakonec jsme tak s dětmi jedli z jednoho talíře (zase trochu dobrodrůža :-)). I vzhledem k velikosti porcí - dokonce jsme si jídlo odnášeli s sebou. Moc jsme si pochutnali na zelňačce (mírně ostrá díky klobásce, ale Kýša i Šimonek to v pohodě zvládli) a na vařeném vepřovém kolenu, které bylo opravdu obalené skvělým měkkým masíčkem. Takže nakonec se kluci oblizovali až za ušima!

Po výborném obědě už na nás čekala Strašidelná prohlídka zámku. S Kryštůfkem i Šímkou. Chvilku jsem měla obavy, aby nebyla moc strašidelná, ale to se nepotvrdilo. Naopak – sice nás zámkem prováděla ježibaba Žizelda, ale byla tak strašně vtipná, že o strašení nemohla být řeč. S dětmi to navíc skvěle uměla – zapojovala je do výkladu, dávala jim různé úkoly (například otevření dveří a zjištění, jestli za nimi nestojí místní blázen, aby dospělí byli v bezpečí :-)) a tak ta necelá hodina utekla jako voda. Kluci ani nedutali a já dodnes přemýšlím, jestli jsem je někdy spolu viděla tak dlouho v klidu a bez provádění lumpáren.

Tip pro rodiče: V Dětenicích začal červen pro děti zdarma, tak ho využijte :-). Například na Strašidelnou prohlídku je vstupné pro dospělého 195 Kč, pro dítě od 3 let 95 Kč. Stejné vstupné se pak platí i na rytířský turnaj. V červnu můžete využít každou neděli toho, že se vstupy za děti neplatí – a to nikam. A dokonce vám prcky i zdarma nakrmí! Mrkněte na podrobnosti akce Dětenice dětem ZDARMA.

Po Strašidelné prohlídce jsme my dospělí začali pociťovat kofeinový deficit. A kluci trampolínový, který okamžitě začali zahánět na trampolíně u místní kavárničky. V kavárně stále drží dobový styl, ale už se tam nemluví jako ve středověké krčmě. Káva byla dobrá, ale co nás naprosto dostalo, byly domácí limonády. Hlavně výborná bezovka! Kluci zatím řádili na přilehlém dětském placu a radovali se z diplomů, který od sestřenky Lucky dostali za statečnost při absolvování Strašidelné prohlídky. Ta holka fakt myslela na všechno!


Aby si rodiče v klidu vypili kávu, mají u kavárny malé dětské hřiště - s trampolínou a houpačkami.

Zlatým hřebem naší dětenické výpravy se jednoznačně stal rytířský turnaj. Ten úplně pohltil nejen malé kluky, ale i jejich pradědu a praprababičku. A popravdě – i nás rodiče. Celý rytířský turnaj je vlastně nádherně (a opět vtipně :-)) sestavený příběh o 4 pánech a jednom šaškovi, kteří mezi sebou soupeří na kolbišti. Rytířské vystoupení má pod taktovkou skupina Ordo Kromen a její členové jednoznačně umí! Krásné kostýmy, skvělá jízda na koních, různé středověké zbraně, výborné kaskadérské kousky, to všechno vás při turnaji čeká. A mimochodem – jsou to i skvělí herci a perfektně pracují s publikem! A kromě toho mají také facebookové stránky, kde můžete nasát atmosféru a podívat se pro představu na pár videí. A úplně nejlépe – jeďte prostě do Dětenic a tam si je vychutnejte naživo – každý víkend na kolbišti od 14 hodin! Protože přesně jak se píše na stránkách dětenic – NENAVŠTÍVÍŠ – NEZAŽIJEŠ! A my za nás můžeme říct jedině DÍKY LUCI!


Skupina Ordo Kromen se postarala o parádní rytířskou podívanou.

Tip pro rodiče: 8. 6. se v Dětenicích koná Pohádkový food festival – dětský den plný dobrého jídla a pohádek. Pokud na tento den ještě nemáte program, zkuste to :-). Něco mi říká, že to bude fajn a navíc můžete spojit všechno dohromady! A jestli navštívíte zároveň rytířský turnaj, připravte si peněženky – bez meče jsme prostě odjet nemohli:-).
0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše