• martina

To nejlepší pro malé strávníky - rozhovor s Mámou v kuchyni

Nedávno jsem se zamýšlela nad tím, jak s Kýšovým zvyšujícím se počtem svíček na narozeninovým dortu trochu povoluju ve stravě. A všimla jsem si, že i v mém okolí se u mladších školních dětí už strava neřeší tolik, jako tomu bylo v batolecím věku. A protože nemá smysl hrát si na odborníka, když mám tak maximálně jakés takés základy a k rozhovoru o dětské stravě jsem si pozvala známou blogerku, maminku a autorku několika kuchařek Barboru Charvátovou, kterou možná znáte jako Mámu v kuchyni:-).


Bára Charvátová alias Máma v kuchyni je úspěšná blogerka a utorka knih Máma v kuchyni, Máma v kuchyni 2 a Loudavé vaření. Vaření bylo vždy její velkou vášní a s narozením dcerky Karolínky se vyprofilovalo k tématům jak vařit pro děti chutně, zdravě a navíc tak, aby to krásně vypadalo. Založila facebookovou skupinu Vaříme malým dětem, blog www.mamavkuchyni.cz a najdete ji také na instagramu, jak jinak, jako mamavkuchyni.


Báro, jako novopečená mamá jsem před několika lety absolvovala tvůj kurz zaměřený na jídelníček malých dětí a batolat, byl super! Teď už mám doma šestiletého kluka a trochu mi připadá, že ve stravě víc a víc povoluju, vidím to i ve svém okolí, jak na to koukáš ty?


To je asi přirozená věc, která potká spoustu maminek. I já to na sobě trošku pociťuji. Dceři je 8 let, už zdaleka tolik nelpím na detailech, ale na druhou stranu pozoruju jednu zásadní věc: podařilo se mi u ní vybudovat kvalitní základ, na kterém může stavět. Dodnes například nejí žádné uzeniny s výjimkou šunky, z kupovaných mlsek preferuje různé ovocné tyčinky nebo želé bonbóny, a celkově mlsá velmi s mírou. Stále ráda snídá ovesné vločky s jogurtem, jí hodně ovoce a zeleniny, miluje maso a ryby. Má prostě dobrý základ. Tím, že jsem stravu řešila, když byla menší, zafixovala si základní zdravé návyky, které tvoří hlavní část její stravy, a tak mě nějaký občasný hřích vlastně ani moc netrápí, protože vím, že staví na kvalitních základech.


Myslíš, že je pro děti důležité, aby měly základní znalosti o tom, jaké jídlo jíst, proč ho jíst a jaké naopak ne?


Ano. Samozřejmě tím nemyslím, že bychom měli děti stresovat a zbytečně zahlcovat informacemi, které ještě nejsou schopny pochopit, ale zdravý základ by mít měly. Ostatně s projektem Zdravá 5, který vytvářím a lektoruju, se o to snažíme u dětí už od školkového věku.


Možná by to některé maminky i překvapilo, jak už takto malé děti jsou schopny informace o stravě a výživě nažívat a aplikovat. Stává se celkem často, že si nějakou informaci zapamatují a doma interpretují tak horlivě, že nutí maminku měnit nějaký v rodině daný negativní zvyk. Mnohé maminky pak nejsou rády, ale to mi přijde právě strašně škoda – pohřbít to semínko, které se dítě snažilo zasít. A právě i proto cítím potřebu mluvit o tématu výživy nejen s dětmi, ale i s maminkami. Samy od sebe to ty děti stěží dokážou, potřebují podporu rodiny.


Máma a dcera v kuchyni. "Pro děti je důležité, aby měly zdravé základy."

Mluvíš o jídle i s Karolínkou?


Ano. Nikterak intenzivně, nechci jí jídlo zprotivit, ale základy ovládá dobře. Ví, jak vypadá zdravý talíř, ví, že je potřeba, aby jedla vyváženě, aby žádnou jeho část nevynechávala a ví také, které jídlo obsahuje jaké živiny a proč by jej měla jíst. Dokáže to i interpretovat svým spolužákům, což mě moc těší.


Ví také, jak potraviny vznikají, jak se pěstují rostliny a jak se na náš talíř dostává maso či mléčné výrobky. Obzvláště u mladších dětí totiž pozoruju velmi často, že to netuší. Když se zeptáte, kde se vezme jogurt, odvětí že v obchodě, ale dál za tento proces už nedohlédnou. Pak se stává, že vlastně neumí ocenit hodnotu lidské práce i práce přírody a surovin si neváží. Takže se s Karolínkou snažím bavit i na toto téma, aby neplýtvala přírodními zdroji, energií ani penězi.


Nejlepší cesta je podle mě zdánlivě neřešit, nedělat z jídla vědu, stolovat společně, jít dítěti příkladem a být trpělivý.

Skvělý přístup, máme velmi podobný:-). Na začátku jsem zmiňovala tvůj kurz právě pro maminky, mně osobně velmi pomohl. Pořádáš je ještě?


Ráda bych, ale pandemická situace mi to v posledních měsících neumožňovala, a když náhodou situace takovým akcím přála, hodně maminek se stále bálo přihlásit, takže jsem kurzy odsunula tak trošku na druhou kolej. Na druhou stranu mě to ale donutilo konečně připravit přednášky online. Jsou už natočené, ale ještě dolaďujeme detaily, tak snad se nám tím podaří prokousat brzo a budu moci maminkám nabídnout alternativu z pohodlí domova.


Tak to je skvělá zpráva! To se těším! Pojďme se teď vrátit ke stravě školkových a mladších školních dětí. Co podle tebe nemá mít v jejich stravě místo?


Asi se nabízí říct, že vysoce průmyslově zpracované potraviny, zvlášť cukrovinky. To ale většina maminek ví, jen některé to zohledňují více a jiné méně. Pak jsou ale potraviny, které tělu škodí v jakémkoliv věku – typicky třeba uzeniny.


Nemám nic proti kvalitní dušené vysokoprocentní šunce, ale ono bohužel není výjimkou ani batole s párkem v ruce, uzené maso a paštiky v jídelníčku školek, opékání buřtů a grilovačky na táboře a podobně. Odměny v dětské tombole, hlavní ceny za různá vítězství, pochvala za dobré chování – všechno jsou sladkosti nevalné kvality.


Moje dcera vždy po cvičení v Sokole dostala bonbóny, jako by snad pohyb a kolektiv nebyl dostatečnou odměnou. To jsou situace, kdy ani ta zařízení, která mají na výchovu dětí velký vliv, nereflektují na doporučení odborníků a nejdou příkladem. Problém není jeden špekáček při pálení čarodějnic, ale to, že se tyto věci zpravidla kupí a nejsou pak žádnou výjimkou.


Přesně jak zmiňuješ - strava dětí už s nástupem do školky jde mimo rodiče. Já už teď přemýšlím, jak budeme řešit svačiny do první třídy. Dodnes mě straší dvě půlky chleba spojené Perlou, které jsem nosila do školy já. Jaká by měla být taková „super sváča“?


Hlavně pestrá a vyvážená. Občas se ke mně dostanou nějaké příspěvky ze „svačinových“ skupin a to nestačím zírat. Cukr s cukrem zajedený cukrem, většinou ve vysoce průmyslově zpracované podobě. Jsem ráda, že tebou zmiňovaný chleba s Perlou je už věcí minulosti, dnes ho ale nahradily různé dětské sladkosti, mlsky s vysokým podílem ztužených tuků a cukru. Nevím, co na to pak říkají paní učitelky, ale děti po takové sacharidové bombě musí být aktivní až běda. A to nemluvím o tom, jak se jim ten cukr v těle ukládá. To opravdu není zdravý návyk.


Nejsem žádný zarytý odpůrce mlsání, i já dceři do svačiny občas dám nějakou ovocnou tyčinku nebo gumový bonbon. Základem její svačiny je ale kombinace bílkovin, sacharidů a zeleniny, ta mlska je jen malá třešnička na dortu. Pro vhodné složení svačiny a vlastně celého talíře obecně, doporučuju mrknout na tzv. „zdravý talíř“, který to krásně ukazuje a vysvětluje. Které potraviny patří do sacharidů, které do bílkovin, v čem jsou tuky – a tyto složky mají být v rovnováze.


Krásně barevný talíř od Mámy v kuchyni - na sladko:-).


Krásně barevný talíř od Mámy v kuchyni - na slano:-).

Jak bys z výživového (ale samozřejmě s tebou to nepůjde jinak, než i z hlediska chuťového a vizuálního) poskládala denní stravovací plán pro dítě na prvním stupni.


Možná tě teď svou odpovědí překvapím, ale já bych asi především neskládala plán. Odrazila bych se od správně vyváženého základu (viz třeba onen zdravý talíř), ale detailně bych nic nepočítala. Většina maminek asi nemá tak hluboké znalosti výživy, aby mohla propočítávat makra, a v reálném životě to ani není potřeba. Jezte vyváženě, zdravý základ, nezdravé suroviny s mírou a všechno bude v pořádku.


Někdy totiž přílišná horlivost taky není dobře. Děti jako by to cítily a just nebudou jíst to, co jsme jim naplánovali. A ruku na srdce – vás by to těšilo? Jídlo pro děti by mělo totiž být nejen hodnotné, ale i lákavé. A zvlášť u těch menších můžete vysvětlovat jak chcete, ale když jim jídlo není sympatické, nenaděláte prostě nic.


A teď chvilku ke tvým knížkám, Máma v kuchyni a Máma v kuchyni 2. Dalo by se říct, že tvoje kuchařky rostou s Karolínkou?


Myslím, že ty kuchařky rostou spíš se mnou, než s Karolínkou. Co se týče receptů a surovin, vařím vlastně stále stejně, jako když jí byl rok, můj přístup se nijak extra nemění. Ale samozřejmě se vyvíjím hlavně já – načítám nové nutriční informace, učím se pracovat s různými potravinami, snažím se zlepšovat v kvalitě fotek, za ty roky už jsem se tak nějak naučila, co maminky nejvíce vítají a co jejich dětem nejvíce chutná, takže i v tomto směru se snažím přizpůsobovat. Stále ale platí, že obě kuchařky obsahují recepty od začátků přikrmování, a vždycky férově rozděluju i jídla do jednotlivých kategorií, tzn. aby maminka našla v kuchařce všeho dost, ať už jde o polévky, hlavní jídla, svačiny i nějaké to mlsání.


Báro, vím, že máš jednu novinku. Nalákej nás na ni:-).


Novinku mám! Je jí kuchařka Loudavé vaření, kterou jsem se tak trošku „utrhla“ od tématu dětí, protože ta na ně vysloveně necílí. Věnuje se vaření v pomalém hrnci, které miluju pro svou jednoduchost a taky zdravost, ale recepty jsou tam vlastně stále podle toho stejného přístupu, který mám i ve vaření pro děti – zdravě, chutně, hravě a z běžně dostupných surovin.


Tak ti přeju, ať ti tvůj entuziasmus směrem k vaření zůstane a jsi stále tak skvělým zdrojem inspirace! Moc děkuju za rozhovor a bude mi ctí tě zase brzy potkat. Třeba na těch online kurzech:-).


Děkuju za prostor k rozhovoru a přeju tobě i všem maminkám spokojené malé strávníky. 😊0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše