• martina

TROPY ZA ROHEM - AFRYKARYUM ZOO WROCLAW

Zoologická zahrada v polském městě Wroclaw je krásná sama o sobě a v roce 2014 v ní ještě vystavěli nádherný (a obrovský!) pavilon afrických rostlin a živočichů. A taky je to teď v zimě varianta, jak se můžete trochu ohřát kousíček od nás!


Vstup do Afrykária lemují obrázky s africkými motivy

Polská ZOO ve městě Wroclaw se řadí k nejstarším zoologickým zahradám v Evropě a je vůbec nejstarší v Polsku. V zimě je to ale jako v každé jiné zoologické zahradě v našem podnebném pásmu - zkrátka a dobře příliš mnoho zvířat venku neuvidíte. Tentokrát jsme se ale nevydali ani tak přímo do venkovní části ZOO, jako spíš do místního největšího pavilonu - Afrykaria.Tip pro rodiče: Přestože se zdá Wroclaw skutečně za rohem (asi 170 km od Hradce Králové) je cesta tam poměrně dlouhá, protože v Polsku jedete z vesnice do vesnice. Připravte se na to, že s dítky strávíte minimálně 3 hodiny v autě.
Do Afrykaria nelze koupit samostatné vstupné a je součástí vstupenky do ZOO. Což nám vůbec nevadilo, protože přeci jen po 3 hodinách v autě jsme se i přes nevlídné počasí těšili na procházku na čerstvý vzduch. Náš čas strávený v ZOO jsme si tentokrát poměrně přesně naplánovali - a to podle počasí. Sněžilo, foukal vítr, prostě krásné počasí na procházku venku:-). Takže jsme to vzali od vstupu do levé části ZOO - okolo velbloudů, k medvědům a k ranči. Moc zvířat jsme opravdu neviděli - vlastně až na ranči, tou největší atrakcí se stal sníh.


U nás tou dobou žádný sníh nebyl, takže z něj měl Kýša upřímnou radost a Luky, jakožto velký "milovník" sněhu zase cítil upřímný odpor:-D. Kýšova radost se projevila hlavně tím, že neustále shrnoval každé zasněžené zábradlí a po vzoru nějakého polského chlapečka (fakt díky!) nás sněhem bombardoval. Výsledkem byly totálně promočené rukavice, zmrzlé ručičky, následné kňourání a naše obligátní "My ti to říkali!". Od Kýškova kňourání je většinou jen krátká chvíle k tomu, že začíná bojkotovat vše okolo a protože venku téměř žádná zvířátka nebyla, aby ho rozptýlila, přišla řada na pozitivní motivací (rozumějte párek v rohlíku). A tak jsme ho dostali alespoň do pavilonu terárií.


Pavilon s terárii - velmi silná stránka wroclawské ZOO.


Tip pro rodiče: Parkování k ZOO nemůžete minou - odkazuje na něj z hlavní ulice každá druhá cedulka. Přímo proti ZOO je totiž hned několik placených parkovišť, kde můžete své auto nechat za 5 PLN/hodina. Parkovací lístek zaplatíte při výjezdu a klidně i kartou. Více info o parkování a možných cestách do ZOO najdete TADY.Pavilon terárií a akvárií (ještě ne samotné Afrykarium) je umístěn ve starší budově z 19. století, společně s malou kavárnou a toaletami (využili jsme vše nabízené:-). Jediné, co nám chybělo, byly přiznané radiátory k usušení rukavic, takže jsem celou prohlídku strávila máváním rukavičkama ve vzduchu.


Terária i akvária jsou úžasná a z velké části to určitě dělá atmosféra, kterou vytváří právě zasazení do historické budovy. Specialitkou wroclawské ZOO jsou jednoznačně želvy - těch tam najdete nespočet druhů. Kryštůfkovou největší radostí byli pavouci, kterých je tam taky dost (na můj vkus až moc) a musím říct, že jsme měli štěstí a krásně jsme si je mohli prohlédnout - nebyli totiž zalezlí. Viděli jsme také tu největší žábu v životě a shodli jsme se, že to je přesně ta, kterou když políbíte, tak máte prince. Já už teda toho svého mám, takže jsem v té dlouhé frontě na líbačku s žábou nemusela stát:-).


Akvária v Afrykáriu nabízejí impozantní scenérie.

Ve stejné budově v nejvyšším patře je také umístěna expozice motýlária, která je bohužel v tomto zimním období uzavřena. Pokud ale budete mít to štěstí a zavřena nebude, rozhodně se tam jděte podívat. Z naší minulé návštěvy víme, že to rozhodně stojí za to! Na aktuální otevírací dobu a uzavřené pavilony doporučujeme mrknout ZDE.Tip pro rodiče: Batohy s sebou. V budově terárií není k dispozici žádná šatna, kde si můžete odložit a určitě to budete potřebovat, protože v pavilonu je vedro. A řekněme si na rovinu - pobrat všechny zimní kabáty je kumšt. My jsme s tím moc nepočítali, takže my jsme zůstali oblečení a vařili se a tahali jsme jen Kýškovi věci. Proti tomu v Afrykariu šatny jsou, takže si tam můžete krásně a v pohodě odložit:-). Šatna je zpoplatněná - 1 ks oděvu/1 PLN. Do batohu si s sebou sbalte nějaké jídlo, protože s nabídkou jídel jsme tak docela spokojení nebyli. Určitě se vám neztratí.Přestalo sněžit a tak jsme si udělali zase malou venkovní procházku - tentokrát bylo naším cílem Odrárium a ranč. Odrárium je nově zbudovaná část pro vydry, kde jsme neobdivovali zvířátka, protože tam nebyla, ale důmyslnost stavby - bazénky a skleněné průplavy jsou pecka. A věřím, že když jsou vydry venku, tak pro děti to musí být skvělá zábava. Stejně tak u dětí musí být oblíbený ranč s domácími zvířaty. U našeho malého zemědělce, který téměř vše zná z domu vedla jednoznačně výstavka zemědělských strojů, kde jsme se museli projít asi 3x. A od ranče už jsme se pomalu přesouvali k cíli naší cesty - Afrykariu.


Afrykarium je úplně nově zbudovaný pavilon, který se veřejnosti otevřel v roce 2014. Provede vás zejména vodním ekosystémem různých částí Afriky v 19 různých nádržích a mořském tunelu o délce téměř 20 metrů. Afrykárium je členěno do různých afrických částí a kopíruje místní faunu a floru. Prohlídku Afrykaria si můžete vyzkoušet i z pohodlí domova přímo na webu ZOO ZDE.


Madagaskar zasypaný sněhem.


Tip pro rodiče: Kdekoli v ZOO akceptují platební karty. My jsme s sebou nevezli (až na 3 poslední zloté, které jsme doma našli) vůbec žádné peníze v hotovosti. A ty 3 zloté se nám hodili na šatnu v Afrykáriu, to bylo jediné místo, kde bychom s kartou neuspěli.Nás jednoznačně nejvíc uchvátil korálový útes plný barev, u kterého se ocitnete hned na začátku. Postupně se okolo mořských krav, hrochů a spousty, ale opravdu spousty rybek dostanete až do úchvatného podmořského tunelu, který je plný žraloků, rejnoků a obřích želv. Paradoxně tam se Kýšovi líbilo úplně nejmíň - ze žraloků neměl totiž vůbec dobrý pocit a díky tomu, že jste v tunelu, máte pocit, že vás voda vizuálně obklopuje.


V samotném Afrykariu se dá strávit mnoho hodin a myslím, že minimálně hodinu u nás dělalo Kýškovo hraní v bazénku s rybičkama, kam můžou děti strkat i ruce. Z jednoho z kořenů byl rázem parník, za chvilku zase ponorka a rybičky měly rázem o zábavu postaráno. Ještě štěstí, že s sebou neustále taháme věci na převlečení - víme proč...


V ZOO se nachází i statek s domácími zvířaty a výstavou zemědělských strojů.


Tip pro rodiče: Výlet do wroclawské ZOO se dá zvládnout za jeden den. My vyrazili okolo šesté ráno, chvilku po 9 hodině jsme byli na místě. v ZOO jsme strávili asi 8 hodin a okolo šesté jsme vyráželi směr domov. Wroclaw je ale nádherné město a určitě se vyplatí zůstat na pár dní a neochudit se o další zážitky. Mrkněte na wroclaw.pl.Potom, co jsme se pár hodin ohřáli jsme si dali ještě malou venkovní procházku a už jsme pomalu mířili k parkovišti. Přeci jen, čekala nás ještě poměrně dlouhá cesta domů. Ale už teď můžeme říct, že se sem určitě v letních měsících zase vrátíme. A než se sem vrátíme, tak se můžete kochat střípky ze ZOO Wroclaw v našem novém videu, které je, díky mému muži, plné báječných momentů! Tak na něj mrkněte a dejte nám vědět, jak se vám líbí! Najdete ho TADY.

0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

ZOO Chleby