• martina

Velký sen malého paleontologa - Skryje

Začalo to Geoparkem Stolany a od té doby Kryštůfek pořád někde něco kopal. No a protože jsme prostě milující a podporující rodiče, začali jsme pátrat, kde může opravdu reálně něco vykopat. A tak jsme našli Skryje.


Ve sklepení muzea vám půjčí i brýle a kladívko. Štěstí můžete zkusit přímo na místě.

Skryje je vesnice u Rakovníka, mezi Prahou a Plzní. Od nás z východních Čech tak trochu z ruky, zkrátka tak akorát na téměř celodenní výlet. Takže svačinu, kladívko a ochranné brýle s sebou. A taky můžete přibalit jednoho podobně nadšeného dědu:-).


Tip pro rodiče: Celá stezka je velmi přírodní a má asi 2,5 kilometru. Počítejte s kopečky, lesními cestami, ale i stezkami ve stráních, které nejsou příliš dobře sjízdné. Potkali jsme pár lidí s kočárky, ale vždycky nás to spíš udivilo. Volte raději nosítko!


Krajina Křivoklátska je nádherná. Dokonce ani Kýša neodolal a mrknul na ta panorámata:-).

Obec Skryje se nachází v kopcovité krajině na břehu řeky Berounky, což samo o sobě dává základ krásné procházce a nádherným výledům na krajinu Křivoklátska. My ovšem jeli hlavně na ty zkameněliny. A k nim vás úplně nejlépe dovede naučně-zážitková stezka Po stopě trilobita. My se z ní tak různě odkláněli, pak se zase vraceli. Ale vyplatilo se - viděli jsme toho víc, než kdybychom zůstali jen na ní.Z parkoviště, kde Kýšovi ochotný pan výběrčí poplatků poradil, jsme se dali přes louku rovnou k vykopávkám. Ty jsou zasazeny v pěkném kopci, kde o břidlici není nouze. Poučeni, že prohlížet se vyplatí zejmény ty, které jsou nahoře "orezlé" jsme kopec zdolali a dokonce i něco našli!Tip pro rodiče: Nebojte se sejít ze stezky a pokochat se místní architekturou. Je rozhodně na co se dívat! Občas vás na dvorku překvapí třeba vodník. A mimo jiné - nahlédněte i dovnitř restauračních zařízení, zejména do toho, které se nachází vedle muzea a má takové typické jméno - Trilobit! A co tam? Odvezte si památeční pivo Trilobit z rodinného pivovaru Chříč.


Stezka trilobita má 12 zastávek - některé jsou informační, některé zážitkové. Nechte se provést:

 1. Tunel času

 2. Přehlídka hornin

 3. Barrande

 4. Trilobit

 5. Nad hladinou moře

 6. V luhu

 7. Otočka

 8. Kukátko

 9. Suťoviště

 10. Trilobit, strážce kraje

 11. Přeskoč, přelez

 12. Permská katastrofa


Kýša, jako bedlivý pozorovatel, hledal trilobity při každém kroku - celou stezku totiž doprovází trilobití odlitky přímo v zemi. Když budete pozorní, jen těžko ze stezky sejdete.


Muzeum není nijak veliké, zato je velmi zajímavé!

Návštěvu muzea jsme si nechali na úplný závěr. Pěkně udělaná expozice nás bavila. V prostorách sklepu muzea jsme si ještě naposledy "zaťukali" kladívkem, přestože už jsme měli pár kamenů v batohu.Celé odpoledne na Křivoklátsku uteklo jako voda a Kýša jen dosedl do auta, už spal. A večer? No jasně - prohlíželi s dědou všechny svoje krásné úlovky.

0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše