• martina

Vybíráme první aktovku

Protože má Kýša v lednu narozeniny a v září nastupuje do první třídy, je jeho dárek tak nějak jasný - dostane svou první aktovku do školy. Ale vybrat ji - přiznávám, to je oříšek!Zdravá záda na prvním místě

Přiznávám, že se nikdy neubráním úsměvu, když vidím malinkého prvňáčka, jak si na zádech nese tašku o velikosti krosny. Obecné doporučení zní - výška maximálně od kosti křížové po ramena.


Kromě velikosti je dobré pohlídat si také váhu. Učení, penál, svačina, pytlík na cvičební pomůcky - to všechno něco váží a když si připočítáte váhu samotné tašky, může se váha na zádíčkách pohybovat až ke 3 kilogramům. A to už je na prvňáčka celkem dost. Čím lehčí, tím lepší.


Zadní strana aktovky by měla být ergonomicky upravena tak, aby neškodila zdravému vývoji zad. U prvňáčků je doporučeno, aby měla aktovka pevná a polstrovaná záda. Aktovky pro zdravá záda vyrábí například česká firma Stil.


Ale to není všechno - důležité jsou také popruhy. Ty musí být dostatečně široké, ale ne zase moc, aby jim aktovka z ramenou nesjížděla. Polstrování je samozřejmostí! A to i v případě horního ucha, které je nezbytné pro krátké přenášení.


Praktičnost

Nedělám si iluze o tom, že Kýša ji bude opatrovat jako oko v hlavě a bude si dávat pozor, kam ji pokládá. Vím, že nebude. Musí být snadno omyvatelná a ideálně ve spodní části voděodolná a pevná, aby se nekácela. Rozhodně nechci, aby mu při hledání věcí uvnitř vypadávalo vše okolo.Pro prvňáčka mi přijde také praktické a jednodušší mít místo zipu jednu sponu na otvírání a zavírání batohu.


Vnitřek

U uspořádání vnitřku jsem hodně přemýšlela o tom, kolik by taková taška měla mít přihrádek a kapes. Dětský batůžek má 2 a postranní na pití a mám pocit, že to bohatě stačí. Připadá mi, že ve více už by měl ztíženou orientaci. Z toho důvodu volíme spíš aktovku než batoh, který je často z mého pohledu "překapsovaný".


Design

A to je oříšek. Na trhu je tolik možností! Bohužel, velmi často jsou to možnosti sezónní - s různými superhrdiny a tak podobně. Snažíme se hledat takovou aktovku, která bude spíš neutrální a v klučičích barvách, ideálně bez výrazného potisku. A to je těžší, než jsme si vůbec uměli představit. Chceme se vyhnout tomu, že za půl roku už Minecraft nepoletí a budeme čelit nářkům, že chce novou tašku.


"Mami, zavolej mě, když najdeš tašku s Minecraftem nebo Godzilou. Jo a dinosaurus taky může být."

Co ovšem každá vhodná aktovka musí mít, jsou bezpečnostní prvky. Odrazky, reflexní pásky, zkrátka a dobře cokoli, aby dítě bylo dobře vidět.Cena

Smířili jsme se s cenou okolo 1 600 Kč za aktovku (to je takový průměr). Lze se dostat i níž v rámci různých výprodejů a akcí i pokud nechcete slevit z výše uvedených nároků. Na co ovšem pozor jsou různé výhodné sety. Lze totiž zakoupit aktovku, penál a sáček na tělocvik ve stejném designu, což je příjemné. Cena těchto setů mi ale občas přišla dost přemrštěná, zejména v okamžiku, kdy obsahovaly navíc krabičky na svačiny, obaly na mobily a další podobné "nezbytnosti". Primárně potřebujeme aktovku, pokud k ní bude penál a sáček na tělocvik tak fajn, ale myslím, že to je asi všechno, co by mohl prvňáček potřebovat.


Co všechno jste zohledňovali při výběru správné aktovky vy? A pro jakou jste se nakonec rozhodli? Za konkrétní tipy budu moc ráda!Skvělé praktické tipy, jak si poradit s výběrem školní aktovky pro prvňáčka najdete také tady:


1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše