• martina

Vzhůru do oblak a ještě dál!

Od 27. prosince je v Praze na Výstavišti v Holešovicích k vidění výstava Cosmos Discovery. Pokud máte doma malého milovníka vesmíru, budoucího kosmonauta, nebo třeba vesmírného inženýra, tak ho (nebo ji, ať jsme genderově korektní:-)) sbalte a jeďte se podívat! Čas máte do dubna.Výstava Cosmos Discovery je na pražském výstavišti Holešovice a vznikla nejen ve spolupráci s českými odborníky, ale také s NASA. Na vlastní oči tu uvidíte skutečné části raketoplánů, skafandry, ale i části vesmírných stanic. Vezmeme to ale hezky popořadě.


Celá výstava mapuje dějiny kosmonautiky od jejího vzniku, až k současnosti. A vlastně i tak trochu do budoucnosti. Je dělena do jednotlivých místností, které na ploše přes 2 000 metrů čtverečních poskytují ucelený obrázek o kosmonautice.
Tip pro rodiče: Vstupenky můžete zakoupit online předem, konkrétně na portálech Ticketstream, Ticketportal a Ticket Art. Vstupenka pro dospělého je za 300 Kč, děti do 5 let nic neplatí. O víkendech je o 50 Kč dražší. Na výstavu se nesmí vstupovat s jídlem a pitím, takže své ratolesti napojte a nakrmte před vstupem. Uvnitř je teplíčko, bundy můžete klidně nechat v šatně, která je zdarma. A před vstupem na výstavu si také dojděte na toaletu, ta se totiž po vstupu nachází až na samém konci expozice.


Na úplném začátku vás stručnými dějinami provede krátký, asi šestiminutový film. A pak už je prohlídka zcela ve vaší režii. V průběhu výstavy na vás čekají například jednotlivé mise Apollo, procházka raketoplánem Columbia nebo průchozí model orbitální stanice. A samozřejmě ještě mnohem víc, ale to už nechám na vás:-).

Tip pro rodiče: U vstupu si nezapomeňte vzít kartičky kosmonautů s jejich životním příběhem, audioprůvodce, který vám podle čísel u exponátů bude podávat rozšířené informace (a děti dost baví) a taky časopis pro děti. Ten, kromě různých hádanek a úkolů, také obsahuje stopovačku - děti hledají 9 různých stanovišť a na každém z nich si orazítkují příslušné políčko. Na konci výstavy pak mají tajenku.


Na téměř pětiletého Kryštůfka, ač je to veliký milovník vesmíru, to byla poměrně dlouhá procházka. Projít celou výstavu trvalo 2 hodiny a několikrát jsem byla ráda, že jsme s sebou měli dětský časopis od vstupu a Kýša si mohl hledat svoje razítko:-). Co ho opravdu zaujalo bylo jídlo kosmonautů, u toho jsme strávili hodně času. Stejně jako u kosmonautických plenek a soupravy na vykonávání potřeby. Po této vitríně Kýša konstatoval, že bude radši hasičem, protože plenek už se jednou zbavil a nehodlá se k nim už vracet:-).


Na samém konci výstavy se nachází Cosmocamp, který nabízí (zejména dětem) interaktivní zážitky - gyroskop, virtuální realita nebo svezení v raketě pro ty úplně nejmenší návštěvníky. Vstupy na atrakce jsou podmíněny vlastnictvím žetonků, které si můžete koupit na pokladně suvenýrů. Fronty nebyly nijak dlouhé, bohužel (fakt mi to bylo líto!) Kryštůfek nechtěl nic vyzkoušet. Pro spoustu dětí byl ale evidentě Cosmocamp vrcholem výstavy! Pro nás dospělé byla senzační celá. Určitě stojí za návštěvu!

0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše