• martina

Vzhůru ke hvězdám! Do planetária v Hradci Králové

Jako malá jsem každý víkend jezdila k mojí babičce, která bydlí asi 100 metrů od hvězdárny. Pořád jsme tam chodily - koukaly jsme, kolik vážíme na různých planetách, hýbaly jsme jakýmsi kyvadlem, které vůbec nevím, k čemu vlastně sloužilo a každou sobotu jsme shlédly pohádku - tuším, že to byl Krtek a raketa. A protože je Kýša zhruba ve věku, v jakém jsem byla já, nastal čas na hvězdárnu.Před pár lety vyrostlo u hvězdárny nové digitální planetárium. Krásná budova, která v sobě schovává různé expozice, ale hlavně krásný sál, který vás doslova pošle do vesmíru. A s dětmi konkrétně každou sobotu v 15:30 (na konkrétní program se podívejte na webových stránkách).


Doporučujeme přijít s cca 30 minutovým předstihem, protože po zaplacení vstupného máte možnost prohlédnout si stálou expozici, která je v digitálním planetáriu k vidění v přízemí a prvním patře. Témata výstav jsou Mikro a makro svět (zemnšeniny a zvětšeniny všeho možného, co nás obklopuje, mimochodem i nádherné modely sluneční soustavy), papírové modely raket (to mělo u Kýšky veliký úspěch) a mnoho dalšího. Zkrátka - nechte si čas před začátkem programu.Dětský program se odehrává v promítacím sále, který je nebezpečný, pokud jste měli pozdější oběd. V kruhové místnosti s kruhovým stropem se usadíte do pohodlné sedačky, která se upraví do poloho skoro ležmo. Navíc se v sále zhasne. Pozor! Hrozí vysoké riziko usnutí:-). Což je vtipné, protože nehrozí dětem a právě od nich se sálem často ozývá "Dědo, ty spíš?" nebo "Tati, nechrápej!". Nás program velmi zaujal a oběd jsme měli brzy, takže ok:-).


První částí dětského programu je astronomická pohádka. My jsme viděli krásnou animovanou záležitost jménem Polaris, o tučňákovi a ledním medvědovi, kteří se potkají a společně se snaží přijít na to, proč obloha u jednoho doma je jiná než u toho druhého. Moc pěkné vyprávění pro děti a protože nejsem žádný velký znalec, tak musím upřímně přiznat, že některé věci byli nové i pro mě.


Druhá část je zaměřená na pozorování noční oblohy - seznámení s tím, co na ní můžeme vidět. Tuto prohlídku už vede zaměstnanec hvězdárny a vypráví velmi hezky, samozřejmě pro dětské posluchače. Párkrát jsem si vzpomněla na Teorii velkého třesku:-). Kromě hvězdné oblohy jsme viděli také ISS a poslechli si zajímavosti o pobytu na ní.Měli jsme celkem štěstí, protože bylo pěkné počasí a jasno, a tak jsme zažili i třetí část - pozorování slunce. Na to se přechází do hvězdárny, kde jsem si krásně oživila všechny svoje dětské vzpomínky:-). A hezky pěkně až nahoru, do té největší kupole, kde je umístěn dalekohled na pozorování slunce. Poutavé vyprávění spojené s zážitkem - co víc si pro děti přát.


A protože vzpomínky jsou vzpomínky, chystáme se do digitálního planetária znovu a tentokrát s sebou vezmeme moji babičku. Myslím, že si to užije:-). Březnový program najdete tady. A aby toho nebylo málo - 21. března 2020 má v digitálním planetáriu přednášku Mgr. Vladimír Socha - téma Paleoart, neboli zobrazovaní dinosaurů a pravěkých tvorů. Něco mi říká, že tam budeme:-).Toto povídání píšu s cca ročním odstupem a bohužel jsem nenašla fotky. A protože by to bez nich nešlo, tak jsem si alespoň 2 namalovala.

0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše