• martina

ZOO jako Brno

Jeden z našich, už téměř klasických, výletů do ZOO. Tentokrát pěkně na Moravu, na medvídky!

Po vlně veder se hlásila o slovo neděle a navíc ochlazení, na výlet jako dělaná! My s Lukym byli po natáčení svatebního veselí a o to víc jsme se těšili na společný výlet s Kýškou. Kýša se na výlety těší asi vždycky, takže nebylo co řešit.


Od vstupu k letadlu je to pěkný kus cesty. Procházka jako vyšitá:-)!

Brněnská ZOO nepatří mezi největší, ale to jí rozhodně neubírá na zajímavosti! Právě naopak - je velmi členitá (myšleno terénem) a procházka po ní je celkem dlouhá (myšleno na čas). O členitosti jsme se přesvědčili hned po zaplacení vstupu. Tam na nás totiž čekal pěkný stoupáček a rovnou s první nástrahou v podobě suvenýrů. Odolali jsme! Asi i díky tomu, že se přihnal takový déšť, že i Kýša utíkal o sto šest, abychom se schovali u nejbližšího občerstvení. Rovnou jsme ho i při čekání na konec deště využili a dali si malé pivo a velkou limču:-). Během chvilky se z kopečku valily proudy vody a my začínali mít pocit, že jsme vybavení batohu tentokrát trochu podcenili - bohužel v něm nebyly ani holinky, ani pláštěnky. Naštěstí se počasí brzy umoudřilo a my se mohli vydat na cestu po ZOO.

Tip pro rodiče: Vstupné do ZOO pořídíte za 120 Kč/dospělí, za dítko mezi 3 a 15 lety zaplatíte 90 Kč. Mladší ratolesti to mají zdarma. Pokud v Brně plánujete setrvat, můžete spojit návštěvu ZOO s plavbou po Brněnské přehradě. Za 220 Kč/dospělí a 130 Kč/dítě od 3 do 15 let. Dvojí zábava - dvojí radost:-). Tuto speciální vstupenku zakoupíte jak na pokladnách ZOO, tak na pokladnách v přístavišti Bystrc. Více info najdete na webu ZOO.

Naše první kroky směřovaly okolo lam směrem k Africké vesnici. Obecně jsme měli poměrně štěstí, protože naprostá většina zvířat byla venku a krásně viditelná. Takže jsme zastavovali u téměř každého výběhu, povídali si o zvířatech a vůbec si dost užívali společně strávený čas. Nejvíc jsme ho strávili dohadováním se, jestli je Mara stepní spíš zajíc, morče, nebo co vlastně. Navíc byla ve výběhu celá rodinka včetně mláďat, tak bylo o zábavu postaráno.


Máte-li doma kluka tak jistě pochopíte - bagr jsme zkrátka minout nemohli!

ZOO Brno je hodně bohatá na dětská hřiště. Nějaká zábava pro děti je opravdu na každém rohu, takže jednou jsme se zastavili u obřího ježka a berušky, podruhé u bagru. A kde opravdu stálo za to zastavit? V Lanáčku. Mini lanový park uprostřed ZOO byla velmi příjemná zastávka. Pro nás na kávu, pro Kýšu na trochu adrenalinu a dobrodrůža. Vstupné pro děti za 60 Kč na celý den, což v reálu znamená, že se tam můžete vracet jakkoli často.

Tip pro rodiče: Lanáček je určený dětem od 3 do 11 let a ani jako doprovod vás tam nepustí. A vlastně ani není důvod - celé centrum je jištěné sítěmi a dítě můžete podporovat ze země pod nimi. Kýša si tam poradil poměrně dobře, ale některé části jsou pro menší děti hůř schůdné. Dokonce občas okolo došlo i na zásek a nakonec záchrannou síť využil k tomu, aby vůbec došel. Nakonec ale jako veliký hrdina doťapkal do konce. Určitě doporučujeme nejdřív s prcky projít pod lanovým centrem a skutečně dobře vyhodnotit, jestli to zvládnou.

Když jsme se konečně vymotali z Lanáčku, zavedla nás další cesta do Africké vesnice. Před samotnou vesnicí je další úžasné dětské hřiště, plné prolézaček, skluzavek a houpaček, ale tomu jsme odolali. Africká vesnice vypadá moc krásně - klasické domečky, ve kterých je schované občerstvení nebo různé výstavky a expozice. Okolo vesničky pak můžete obdivovat plameňáky nebo třeba žirafy a při tom všem obdivování si klidně dát svačinu. Na stránkách ZOO Brno se můžete podívat na virtuální prohlídku Africké vesnice. Vedle u Africké vesnice jsme se zastavili u spadlého letadla a viděli nádherné lvice a lvího samce. Dokonce byli nebývale aktivní a mohli jsme sledovat, jak se ze spánku na jedné straně výběhu přesouvají na druhou stranu. A dokonce všichni tři!


Krásně udělaná 3D malba, nezapomeňte si najít správný view point:-).

Poslední část cesty, která nás po ZOO čekala, byla k medvědům. A na tu jsem se upřímně nejvíc těšila, protože tato část ZOO je kouzelná, a to skoro doslova:-). Potkáte na ní totiž třeba soba Rudolfa, vlka od Karkulky a na konci medvědy bez Mášenky. A taky indiány - konkrétně indiánskou chýši kmene Haida. A ta Kýšu úplně dostala! Mrkněte na další virtuální prohlídku, i když musím říct, že tomu zážitku tam se nevyrovná.

Tip pro rodiče: Jak jsem psala na začátku, ZOO není největší, ale je hodně členitá a opravdu se nachodíte. Pokud máte doma malého nechodiče, můžete si zkrátit cestu vláčkem. Vyráží od Restaurace u Tygra a doveze vás za symbolických 20 Kč (dítko za 10 Kč) až k velbloudům. Ušetříte si asi polovinu cestu. Případně si můžete u Restaurace u Tygra zapůjčit vozík a dítko (do 30 kg) občas svézt. Pro představu - nachodili jsme ten den asi 20 000 kroků.

Cestou ke Kamčatským chalupám nás pobavil lachtan, kterého zrovna krmila jeho ošetřovatelka. Plaval, vyskakoval a krmení si vyloženě užíval. Stejně tak Kýša, jen bez toho plavání. Kamčatské chalupy jsou krásné dřevěné sruby, které navazují na medvědí výběhy a poskytnou vám krásné vyhlídky přímo na huňáče. Bohužel jsme neměli takové štěstí, že by se medvědi vyhřívali nahoře, ale i tak to byla pěkná podívaná. Nepodceňte vnitřní prohlídku chalup, možná narazíte na nějakou zajímavou výstavu!


Méďové sice nebyli na vyhlídce, ale alespoň jsme je viděli odpočívat.

A u medvědů také končilo naše nedělní putování po brněnské ZOO. A bylo super, takže ho můžeme vřele doporučit i vám!


Tip pro rodiče: ZOO Brno byla první tzv. gamifikovanou ZOO v republice. Co to vlastně znamená? Čas v ní strávený si můžete s dětmi zpříjemnit hrou pro chytré telefony. Zejména pokud máte starší děti, může to být pro vás zajímavé. Začátek hry je u Tygřích skal, kde si vyzvednete herní brožuru, hra je k dispozici zdarma a více info se dozvíte na webových stránkách Dotkni se evoluce.0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše